יהדות בג’ינס, איך לא חשבו על זה קודם

הרב שטיינזלץ לא נח לרגע וכמו תמיד הוא עסוק בלהגיש לנו את החוכמה הטמונה במורשת היהודית בשפה עכשווית, הפעם הוא מצליח לעשות זאת עם סדרת ספרים חדשה ומרהיבה בשם יהדות בג’ינס

מנגישה חכמה בת 3,000 שנה

כשהייתי צעירה ויפה, אי שם בזמן המסע שלי בין ניו יורק להודו התיישבתי לקרוא את אחד הספרים של הרב שטיינזלץ, הספר עסק בתורת הקבלה והחסידות וגרם לי לצלול אל תוך עולמות הסוד של מושגים מוכרים כגון שבת, עולם הבא ועוד. לא הצלחתי לעצור את הקריאה, נדהמתי מכך שהרב מצליח לדחוס אל תוך ספר אחד חכמת חיים שכדי ללמוד אותה מכל הספרים עליהם הוא התבסס נדרשות 20 שנה לפחות.

במשך שבוע לא עזבתי את הספר ואני מודה שהנגיעה הזו במהות העמוקה יותר של היהדות ולא בצדדים הטכניים שלה הפכה את חיי מקצה אל הקצה ובוודאי השאירה את חותמה לאורך המסע שלי בהודו.

במסע להודו | צילום מתוך אוסף אישי

זו הסיבה שכאשר התפרסמה הסדרה החדשה של הרב ‘יהדות בג’ינס’ מיהרתי לאמץ אותה אל חיקי כדי לבחון האם גם היא תוכל להעביר אותי מסע מופלא כמו אותו ספר בלתי נשכח.

יהדות בג’ינס היא למעשה החוכמה הטמונה במורשת היהודית מוגשת לציבור הרחב בשפה עכשווית, בארבעה כרכים מהודרים. כל אחד מארבעת הכרכים מגיש סוגה ייחודית מתוך אלפי שנות יצירה יהודית – התורה: חמישה חומשי תורה; החכמה: ספרות התלמוד והמדרשים (חז”ל); המחשבה: מחשבת ישראל, קבלה, מוסר וחסידות; וההלכה: ספרות ההלכה.

בשפה פשוטה וברורה

ייחודה של הסדרה בהגשת הטקסט המקורי, לצד ביאור קצר ועזרי התמצאות, בדרך המאפשרת לקורא לגעת בכוחות עצמו במקורות (כרך ההלכה הוא היחיד שנכתב כולו בלשון ימינו, כדי לעשות את הדברים בהירים ופשוטים).
כשהישראלי בן ימינו שומע את המילים ‘יהדות’ או ‘מורשת ישראל’ – הוא אולי רואה בדמיונו טקסטים כבדים, בשפה קשה, שהוא מתקשה לקרוא ולהבין.

הוא יודע שיש שם אוצרות רוח כבירים, חוכמה עמוקה, תרבות עשירה, ושורשים שמהם צמחה הרוח היהודית לדורותיה – אבל המחסום נראה לו בלתי-עביר. כל זה הוא נחלת העבר. עכשיו יש ‘יהדות בג’ינס’, בהפצת סטימצקי.

הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) | מתוך האתר הרשמי

הרב שקיבל את פרס ישראל
מרכז שטיינזלץ פועל כבר למעלה מחמישים שנה למען הנגשת הידע היהודי לכל אדם באשר הוא. הרב עדין אבן–ישראל (שטיינזלץ) זכה להכרה בין-לאומית כאחד מהוגי הדעות היהודים החשובים בעידן המודרני. פרשנותו בשפה עכשווית ובהירה מקיפה את הקאנון היהודי – התנ״ך, המשנה והתלמוד בשלמותם. כתב עוד ספרים רבים בכל תחומי היהדות, ובפרט בחסידות. גם בגיל שמונים הוא ממשיך לייצר עוד ועוד סדרות של ספרים ולמלא את ארון הספרים היהודי מחדש. “אני צינור בן 3,000 שנה” טוען הרב

הרב הוא זוכה פרס ישראל למדעי היהדות 1988 ועיטור נשיא המדינה 2012. כשפגשתי אותו במקרה באחד הימים טרחתי לספר לו כיצד הספר שלו שינה את חיי ואורו פניו, אבל האמת היא שהספרים שהוא כתב ובמיוחד הפירוש שלו לגמרא שינו את חייהם של מאות אלפי אנשים. בשבילי זו זכות לחיות בדור שבו מהפכן שכזה חי ולקרוא את הספרים בזמן הווה ולא בעב.

הרב שטיינזלץ מקבל את סדרת הספרים שכתב לאחר הדפסתה | צילום מתוך עמוד הפייסבוק

מתנה לחיים

יהדות בג’ינס היא עולם שלם של תרבות רוח יהודית. מי שמבקש למשל לעקוב אחר פרשת השבוע, יוכל לקרוא אותה בכרך ‘התורה’, ולמצוא בשולי העמודים הפניות להרחבה לכרכים האחרים בסדרה. הכרכים הבאים – ‘החכמה’ ו’המחשבה’ – מסודרים בדרך נוחה ונעימה, לפי נושאים, ההופכים את הקריאה בהם מרתקת ומהנה. אני כמובן החלטתי מיד שהאוצר הזה לא נשאר רק אצלי והגשתי אותו כמתנה לבר המצווה לאחיין שלי שהתלהב לא פחות ממני וציין שהוא חשב לקנות לעצמו את הסדרה. אני מקווה שגם הוא יישאר ער בלילה ויקרא את הספרים מההתחלה עד הסוף והם יותירו בו חותם לאורך השנים

בסדרה הזאת תמצאו כל מה שצריך לדעת על היהדות: פרשת השבוע, חגים, מנהגים, סיפורים, ותובנות המקיפות את כל תחומי החיים – זוגיות והורות, היריון ולידה, תקווה וייאוש, שמחה וכעס, שיפוטיות ונבואה, בית המקדש והעולם הבא, גאולה ותחיית המתים ועוד.
זו סדרה מפוארת ומחכימה, שבעייני היא פריט חובה לכל בית ישראלי.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *