אביאור ביירון – זמר המחאה הדתי הראשון

אביאור ביירון – זמר המחאה הדתי הראשון
אביאור ביירון
צילום: ערן זקס

אביאור ביירון, זמר המחאה הדתי הראשון, משיק את מיני האלבום הבכורה שלו “שירים לציפורה” במופע חגיגי במכללת עלמא. ביירון כותב שירי מחאה חברתיים, שירי אהבה, ושירים על סובלנות וקבלת האחר. ביצירתו יש כאב בצד הומור, קדושה בצד ארוטיקה. השירים של ביירון מגוונים ויוצרים שילובים לא צפויים ברמת הטקסט ומבחינה סגנונית-מוסיקלית. הטקסטים שלו כוללים השפעות וציטטות ממקורות יהודיים. כמו כן, הוא מלחין טקסטים מהמקורות ושירה מודרנית בעלת זיקה משמעותית ליהדות. ביירון כותב בסגנון רוק ופולק, ומושפע מהשכלתו הקלאסית (דוקטורט במוזיקה) ומג’אז.

השיר “רות ממתינה”, לדוגמא, נכתב כמחאה על האטימות של הממסד הדתי כלפי אלו ובעיקר אלה הרוצים/ות להתגייר. השיר מספק נקודת מבט רעננה, אלטרנטיבית ואמנותית לנושא הגיור. אביאור ביירון הוא המוזיקאי הדתי הראשון המביע בשיריו מחאה כנגד שחיתות של הממסד הדתי. בשיר זה הוא מצטרף לתופעה חדשה שבה דתיים פועלים למען פירוק המונופול של הרבנות הראשית.

אביאור ביירון|צילום: ערן זקס
אביאור ביירון|צילום: ערן זקס

באלבום שירים נוספים: ‘ברחובה של עיר’ הוא שיר קשה, שיר של אישה מתקופת המקרא, שחיה בשולי החברה, ומבטא ביקורת על מעמד הנשים בעבר ובהווה’. “השיר ‘ציפורה’ הוא שיר אהבה ועידוד לאשתי”, הוא אומר, “השיר ‘סימנים על החול’ הוא שיר אהבה לילדינו, המדבר על המורשת שאנחנו משאירים להם.” בנוסף לשירי המיני אלבום, ישולבו בהופעת ההשקה גם שני קאוורים מאת מאיר אריאל ואהוד בנאי, שניהם שירים שהשפיעו על יצירתו.

אביאור ביירון הוא בעל השכלה מוזיקאלית רחבה (דוקטורט במוזיקה). ביירון, יליד פתח תקווה, החל ללמוד פסנתר קלאסי בגיל 10. בגיל 13 החל ללמוד גיטרת רוק וג’אז אצל קובי שפי וגיל דור. הוא למד קומפוזיציה קלאסית אצל ד”ר ראובן סרוסי וד”ר יובל שקד. בעל תואר ב”א במוזיקולוגיה וניצוח מאוניברסיטת ת”א, ודוקטורט במוזיקה מאוניברסיטת לונדון.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *