מיליון איש לא טועים – הם חוגגים

מיליון איש לא טועים – הם חוגגים
מייסדי השבת הרב דר וורן וגינה גולדשטיין הרב הראשי של דרום אפריקה

‘פרויקט השבת העולמית’ צפוי להתקיים השנה בהשתתפות של למעלה מ-1,000,000 חוגגים. אירועי השבת יתקיימו ב 1511 ערים ובלמעלה מ 101 מדינות סביב העולם. לרגל האירוע הצטלמו עשרות מובילי דעת קהל בישראל כדי לברך את חוגגי השבת העולמית

מה זו השבת העולמית

“פרויקט השבת” (שבת העולמית) הוא מיזם מיסודו של הרב דוקטור וורן גולדשטיין, רבה הראשי של דרום אפריקה, הקורא ליהודים בכל קהילות העולם לשמור שבת אחת לפחות יחד. שמו הרשמי של המיזם הוא “פרויקט השבת – שומרים את זה ביחד” (ובאנגלית: “The Sabbos Project – Keeping It Together”). זוהי יוזמה פרטית שסוחפת אחריה רבבות אנשים מכל העולם, שבמרכזה עומדת הסיסמה “חוגגים יחד”. המטרה היא לערוך אירועים הנושאים מסר של אחדות, ונותנים הזדמנות לחזק את הזהות היהודית ולהתחבר ליהודים ברחבי העולם כולו:בפרו, רואנדה, ניו זילנד, שאנגחאי, פראג, מרוקו ופנמה  הן רק חלק קטן מרשימת הערים שבהן יציינו את השבת העולמית בסדרת אירועים מרגשים.

מייסדי השבת הרב דר וורן וגינה גולדשטיין הרב הראשי של דרום אפריקה
מייסדי השבת הרב דר וורן וגינה גולדשטיין הרב הראשי של דרום אפריקה


האנשים שמאחורי הפרויקט

יוזמת “שבת עולמית” החלה בשנת 2013, כאשר אחד מחברי הקהילה היהודית בדרום אפריקה שאל את הרב דוקטור וורן גולדשטיין, רבה הראשי של המדינה, מה יקרה אם כל היהודים בעולם ישמרו שבת אחת. הרב העדיף שלא לענות לו תשובה פילוסופית, אלא לבדוק האם ניתן לקבץ את כל יהודי העולם לשמור יחד את השבת. האתגר, לשמור שבת אחת במלואה, תפס תאוצה במהירות והצטרפו אליה עשרות אלפים, גם כאלה שאינם שומרי תורה ומצוות, והם חוו זאת כחוויה בלתי נשכחת.

המיזם התחיל כפרויקט מקומי עבור 75 אלף יהודי דרום אפריקה. במסגרתו נקבעה שבת שאותה כל יהודי דרום אפריקה ישמרו יחד. כ־70% מיהודי דרום אפריקה השתתפו בפרויקט. מהר מאד תפס המיזם תאוצה במדינות נוספות וכיום משתתפים בו מיליון יהודים מרחבי העולם מניוזלנד ועד אפגניסטן.

#אתגר25 ברשתות החברתיות בישראל

בישראל יצוינו השנה אירועי “השבת העולמית” בסימן #אתגר25 אשר מזמין את הציבור הישראלי לאתגר את עצמו במשך 25 שעות של שקט, חיבור למשפחה ומנוחה. זוהי הזמנה לשים בצד את המסכים והדיגיטל ולהקדיש את הזמן למשפחה ולחברים. האירוע כורך בתוכו הזמנה לקחת חלק באחד מ-300 האירועים וארוחות השבת אשר יתקיימו בערים ובישובים השונים בישראל.

הסלבס הישראלים שתומכים במיזם  

לרגל האירוע הצטלמו מובילי דעת קהל בישראל בסרטון ברכה לחוגגי השבת העולמית.  בין המשפיענים שבירכו את מיליון חוגגי השבת העולמית אפשר למצוא את הכתב רוני דניאל, הכתבת מגישה מירי מיכאלי, העיתונאית סיון רהב מאיר, השחקן אביב אלוש, הזמר נתן גושן, השחקנית יאנה יוסף ועוד רבים.

בצל הבחירות גם הפוליטקאים מדברים על השבת 

בעיצומה של הסערה הפוליטית ובצל הבחירות שהתקיימו בישראל, נשיא המדינה, בנימין נתניהו, שרים וחברי כנסת שלחו את ברכתם לחוגגי השבת העולמית.מהאמזונס בפרו ועד אפגניסטן כל המקומות המעניינים שבהם חוגגים את השבת העולמית

בדרום מערב האוקיינוס באי ניוזלנד יש 6,000 יהודים שמהווים חלק מזערי מהאוכלוסייה והשנה הם יחגגו את השבת העולמית יחד. אם תפליגו 2,000 קילומטרים משם תגיעו אל אוסטרליה שבה יש קהילה יהודית גדולה ומשגשגת שתקיים השנה לא פחות מ 100 אירועים שונים, כראוי לעם שאוהב לגלוש גלים, קבלת השבת תערך על שפת הים ובין היתר יתקיים שם “שבת שוק” אירוע של דוכנים שיעוצב בהשראת שוק מחנה יהודה הירושלמי.

השבת העולמית נולדה אמנם בדרום אפריקה, ומשם הגיעה אל מדינות נוספות באפריקה.  כך למשל גילינו את הקהילה היהודית באוגנדה ששומרת את השבת במסירות נפש תוך שהיא סובלת ממחסור במזון ומעוני. לא הרחק משם ברואנדה פנו שני יהודים שחיים במדינה כדי להצטרף בפעם הראשונה בחייהם לסעודה משותפת לכבוד השבת העולמית.

קחו נשימה עמוקה וטוסו הרחק אל המזרח הרחוק, הקהילה היהודית בסינגפור תתאסף יחד לאירוע הפרשת חלה בבית הספר היהודי, גם בשנחאי ובהודו יתקיימו אירועים משותפים לחברי הקהילה. יהודי בשם צוריאל המתגורר בפקיסטן יחגוג את השבת העולמית עם משפחתו, הם לא מכירים בסביבה אף משפחה יהודית נוספת.

ומה קורה בדרום אמריקה? בלב הג’ונגלים של האמזונס נמצא האי איקיטוס, אליו ניתן להגיע רק במטוס או באונייה. גם באיקיטוס יש קהילה יהודית בת מאות שנים, נותרו בה אמנם רק מספר יהודים מצומצם מאד אך גם הם יתכנסו בבית הכנסת המקומי לקבלת שבת משותפת.

בארצות הברית יתקיימו ב 27 מדינות אירוע בשם חלות ורודות והוא מוקדש גם להעלאת המודעות לסרטן השד. במקסיקו ובפנמה יתקיימו אירועי מדיטציה ואירועים לבני נוער.

אירוע חלות ורודת
אירוע חלות ורודת


וגם כאן קרוב אלינו במזרח התיכון יחגגו את השבת העולמית במדינות אויב בין היתר חייל בצבא האמריקאי שנמצא באפגניסטן, בשנה שעברה עשו זאת חיילים בבסיסיים בעיראק ובכווית. במרוקו תתכנס הקהילה היהודית של מקנס לסעודה משותפת.

מצאו את האירוע הקרוב אליכם באתר שבת עולמית https://www.theshabbosproject.org/he/home

לפרטים נוספים : דינה אברמסון, דוברת השבת העולמית 0545479966

 


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *