תערוכה: להציל את הילדים

תערוכה: להציל את הילדים
ביקלס וחברים באחוזת שאבאן
צילום: באדיבות ארכיון CDJC/OSE

תערוכה חדשה בשם “להציל את הילדים 1938-1945”, תוצג לראשונה בישראל במוזיאון בית לוחמי הגטאות. התערוכה חושפת את הסיפורים הלא מוכרים של הילדים היהודים שהוסתרו בצרפת וניצלו בעזרת הארגונים המחתרתיים. בתערוכה מוצגים סיפורי המסע של עשרה ילדים יהודים שהוסתרו וניצלו בימי מלחמת העולם השנייה בצרפת. הילדים, נקלטו על ידי ארגון אוז”ה (OSE) בבתי מחסה ולאחר מכן הוסתרו במוסדות שונים או אצל אנשים פרטיים עד סוף המלחמה.
הילדים, יתומי השואה וחשיפת פועלם של האנשים המצילים המוצגים בתערוכה, חושפים סיפור מרתק ומרגש, מלא בתעצומות נפש, כוח רצון ומסר של תקווה. הילדים, הם כיום סבים וסבתות. הם שרדו את השואה ולמדו לבנות את חייהם מחדש לאחר המלחמה. הם הקימו משפחות באירופה, בישראל, בארצות הברית ובאוסטרליה.
ארגון אוז”ה – פועל כבר מלמעלה ממאה שנה וכיום הוא העמותה היהודית הגדולה ביותר בצרפת, העוסקת בנושאי חינוך, חברה ובריאות. OSE פועל בעזרה לניצולי שואה, בתמיכה בילדים נטושים ובשיקום משפחות. מסיוע לילדים בסיכון ועד לעזרה לבני הגיל השלישי ולמוגבלים. הארגון דואג לטיפול חברתי, פסיכולוגי ובריאותי לניצולי שואה, מפעיל בתי חוסים, מרכזי בריאות וחברה למוגבלים ומוסדות גריאטריים, מגייס משפחות אומנות ומארגן חופשות לניצולי שואה.

ביקלס וחברים באחוזת שאבאן | צילום: באדיבות ארכיון CDJC/OSE
ביקלס וחברים באחוזת שאבאן| צילום: באדיבות ארכיון CDJC/OSE

אחד הניצולים שסיפורו מוצג בתערוכה הוא נורבר בִּיקַלֶס (NORBERT BIKALES). נורבר נולד בברלין ב 1929. לאחר “ליל הבדולח” הוא סולק מבית הספר הגרמני. הוריו ואחיו גורשו לפולין (גירוש זבונשין) ונרצחו בידי הנאצים במחנה ההשמדה בלז’ץ. ב 1939 נשלח נורבר לצרפת עם קבוצת ילדים לטירת קינסי-סו-סֶנָר. משם הועבר לבית היתומים “רוטשילד” בפריז ולבית היתומים בטירת שאבאן שפעל מ 1939 עד 1943 ועברו בו 284 ילדים בני 10 עד 18. ב 1943 עבר לשווייץ בעזרתו של ז’ורז’ לואנז’ה ציוני ופעיל מחתרת שתפקידו היה לעבור בין כל בתי המחסה של אוז”ה ולקדם בהם את החינוך הגופני. לואנז’ה היה אחראי על העברת ילדים לשווייץ במסגרת “גארֶל”– הארגון המחתרתי להצלת ילדים של אוז”ה שהוקם ע”י ז’ורז’ גארֶל, מהנדס חשמל יהודי, אב לשבעה, שנולד בווילנה והיגר לפריז. הארגון פעל עד לשחרור צרפת. בתום המלחמה פגש נורבר את אחיו ששרד וב- 1946, בהיותו בן 17, הגיע לארה”ב. הוא למד כימיה, נישא לגרטרוד, ילידת גרמניה, שגם היא הייתה ילדה מוסתרת. יש להם שני ילדים וחמישה נכדים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *