תוגש הצעה לצמצום מונופול הכשרות

תוגש הצעה לצמצום מונופול הכשרות
מאבק כספי. הדיון בשדולה
צילום: יח"צ

מנכ”ל משרד האוצר, שי באב”ד הציג נתונים על עלות הכשרות וציין שהמשרד “עובד על מספר הצעות לצמצום המונופול”

השדולה לקידום כשרות בעסקים בראשות ח”כ רחל עזריה (כולנו) וח”כ אלעזר שטרן (יש עתיד) הושקה בכנס שכותרתו “כשרות בישראל: כמה זה עולה לנו?”. השדולה התכנסה לאור דו”ח שהוזמן לבקשת משרד האוצר לבחון את עלויות הכשרות בישראל. ממצאי הדו”ח שהכין רו”ח אברמזון עולה כי: עלויות הכשרות במדינת ישראל הן כ-2.8 מיליארד ₪, מחיר מונופול הכשרות הוא סביב 600 מיליון ₪, עלות משגיח הנשלח לחו”ל מטעם הרבנות 2300 ש”ח ליום, ישנן כשרויות כפולות ומכופלות על מוצרים רבים.
ח”כ רחל עזריה מייסדת השדולה פתחה את הדיון, “לכשרות בישראל יש עלויות גבוהות שנובעות מהמונופול של הרבנות הראשית על שוק הכשרות. כל בית אוכל בישראל שמעוניין בכשרות מחויב לשלם עבור תעודת הכשרות של הרבנות. בנוסף, כל יבואן מחויב לעבוד עם הרבנות הראשית אפילו אם יש למוצרים כשרויות מוכרות מחו”ל. בשנים האחרונות הרבנות אף החמירה את הכללים, והעלות הגבוהה מגולגלת על הצרכן. כמו כל מונופול – השירות לא טוב והמוצר יקר. ההערכות השמרניות מדברות על עלויות עודפות של לפחות חצי מיליארד ש”ח בשנה בשל המונופול, שמתורגמות למאות ש”ח בשנה לצרכן. אין פה מאבק דתי אלא מאבק צרכני. לצערי, אנשים קושרים קו בין הרבנות ליהדות וכשהם מואסים בדרך שבה הרבנות מתנהלת בנושא הכשרות, בגלל הגורמים העוינים שחדרו לתחום, הם מואסים ביהדות,” אמר ח”כ אלעזר שטרן, “אני לא יודע אם יתאפשר שינוי בקואליציה הזו, אבל ח”כ עזריה עושה מאמצים למנוע התדרדרות.”
“הערכות האוצר אומרות שיש חצי מיליארד שקל עלויות עודפות כתוצאה ממונופול הכשרות שמתגלגל לצרכן,” אמר מנכ”ל משרד האוצר שי באב”ד, “זה מקבל תעצומה גדולה כש70% מהציבור בישראל כן רוצה כשרות, ולכן כל כך חשוב לטפל בזה. זה משית עלויות גבוהות על יבואנים, מלונות, תעשייה, מסעדות, רשתות מזון. יש כאן השלכות כלכליות וזה מושלך על הצרכן הישראלי. 200-400 ₪ לצרכן בהוצאות עודפות על הצרכן הישראלי ואלה הערכות שמרניות בלבד. יש מספר הצעות שמשרד האוצר רוצה לקדם בנושא התחרות ומוכן לשים על השולחן שהכנסת תדון בהם. לא אמנה אותם אבל מדובר על הצעות בנושא רבנים בתוך ערים שיתנו כשרות והפרדת הפיקוח והאכיפה מאותו גורם. כל זאת על מנת לפתוח ולייעל את השרשרת הזאת. אנחנו נביא לכם את הנתונים לכל מה שתבקשו ואתם חברי הכנסת תצטרכו להחליט מה אתם עושים עם זה.”

מאבק כספי. הדיון בשדולה|צילום: יח"צ
מאבק כספי. הדיון בשדולה|צילום: יח”צ

“איגוד לשכות המסחר, המייצג את יבואני המזון במדינת ישראל, רואה במונופול הרבנות הכללית היום חסם יבוא אשר יש לו תרומה משמעותית ליוקר המחיה בכל מה שקשור לצריכת מוצרי מזון בישראל. זה בא לידי ביטוי בכך שהצרכן משלם עד כ-5% מהמחיר על מוצר המזון המיובא בגין מונופול הכשרות,” עו”ד דן כרמלי משנה למנכ”ל ‘איגוד לשכות המסחר’, “המשמעות הכספית המוערכת הינה כ-130 מיליון ש”ח בשנה. הפתרונות האפשריים הם הכרה ברבנויות וברבנים בחו”ל, יצירת שוק כשרויות חופשי, ומתן אפשרות לצרכן לבחור איזו רמת כשרות מתאימה לו, ללא קשר לרבנות הראשית. במקביל לכך, יצירת קריטריונים אחידים וברורים לכשרות על ידי הרבנות הראשית, שיוכלו להיות מיושמים על ידי כל מי שהינו רב מוסמך אף בחו”ל”.
הרב אהרון ליבוביץ, ראש מיזם “השגחה פרטית”: “מונופול הכשרות נוגע בציבור הישראלי מכל הכיוונים. ההשגחה היא לא רק סביב הכשרות אלא סביב האמון והרבנות זה הגוף האחרון שמייצג כיום אמון בישראל. אמון אי אפשר לקנות או לקחת בכוח אלא בונים. השגחה פרטית בנויה על חוזה חברתי שבו העסק מחויב ללקוח. המחויבות של בתי העסק הוא לא לחוק אלא לצרכן. צריך לבטל את חוק ההונאה בכשרות. אין לי אמון ברבנות הראשית. העולם היהודי מסתדר בלי החוק הזה ואין סיבה שפה לא נסתדר בלי”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *