“שיח הזכויות הוא אנטי סוציאלי”

“שיח הזכויות הוא אנטי סוציאלי”
לשבת על הר מבודד זה לא עניין יהודי". פיליפ מרכוס
צילום: ארגון חותם

השופט בדימוס פיליפ מרכוס סיפר כי במהלך השנים כאשר חקר את הנושא ובתורה לא קיים שיח זכויות

ביום עיון של בית המדרש לחברה, תקף השופט בדימוס פיליפ מרכוס את שיח הזכויות שנפוץ היום והסביר כי הוא מנוגד ליהדות ולמוסר. מרכוס כיהן כשופט לעניני משפחה בית משפט השלום בירושלים ולפני כחמש שנים נאלץ לעזוב את תפקידו לאחר שהואשם בהומופוביה.

הופעתו יוצאת הדופן נערכה במסגרת בבית המדרש לחברה בישוב ניצן, המוקם בימים אלו בידי ארגון חותם וקרן אביה.

לשבת על הר מבודד זה לא עניין יהודי". פיליפ מרכוס|צילום: ארגון חותם
לשבת על הר מבודד זה לא עניין יהודי”. פיליפ מרכוס|צילום: ארגון חותם

ביום עיון בנושא שיח הזכויות אל מול שיח האחריות הוא אמר בין היתר: “ישנה תופעה של גלישה מערכים של חברה לערכים של אנוכיות בו כל אדם עומד לעצמו. ילד בן שנתיים יוכל לעמוד בבימ”ש על זכויותיו מול ההורים? ילד בן 14 יאמר שיש לי זכות להתהלך חופשי, להחליט מתי אחזור הביתה ועם מי אני נפגש? זה מעמיד את הזכות לזכויות כדבר אבסורדי, ואז גם מתחילה התנגשות בין זכויות.

“17 שנים הייתי שופט לענייני משפחה ומה ששמעתי זה אבות שמצהירים: יש לי הזכות לחנך את בני. אמהות שאומרות: לי יש הזכות לחנך כי הילד אצלי רוב הזמן, והנה הזכויות מתנגשות. צריך להבין שה”זכויות” האלה הם אנטי סוציאליות ומעמידות כל אדם כמעין מבצר, וכל אדם אחר בעולם הוא פוטנציאל שבא להכריע את המבצר שלי. הרי אם הורים ישתכנעו שמחובתם המשותפת לחנך את הילד, מיד יעזבו את אולם המשפט ויעברו לחדר היועץ המגשר”.

מרכוס הוסיף וציין: “בניגוד לחברה המערבית, לא מצאתי במקורות היהודים בתורה את המושג “זכות” כדבר שאנו חייבים, אלא התורה מלאה ב”מחויבות”. המחויבות היא שקובעת. לא זכויות הילד, אלא המחויבות של ההורים לחנך את הילדים. הגישה היהודית עומדת על בסיס מצוות וחובות. היהודי מחויב לחיות בחברה, מחויב לפריה ורביה, ולכן מחויב לאישה. יש לו ילדים, יש לו מניין. לשבת על הר מבודד זה לא עניין יהודי”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *