רבנים מחדשים את איסור העלייה להר הבית

רבנים מחדשים את איסור העלייה להר הבית
המלחמה החלה בהר. ירושלים
צילום: משטרת ישראל

רב הכותל הביע את תקוותו כי כעת יובהר ברורות על התוקף שישנו לאיסור העליה להר הבית

על רקע גל הטרור, הרבנים הראשיים החליטו בצעד יוצא דופן לקרוא ליהודים שלא לעלות להר הבית. ראוי לציין כי מיד אחרי מלחמת ששת הימים, רבנים מכל החוגים והעדות פסקו על איסור עלייה גורף להר הבית. הם חתמו על מכתב שנושא את הכותרת ‘הודעה ואזהרה’ ובו נאמר: “אחר שזכינו בחסדי השי”ת שהר הקודש והמקדש חמדת ישראל נמצא ברשותנו, ורבים מהמון בית ישראל נוהרים לחזות עין בעין את מקום הקודש והמקדש, ויש מהם שנכנסים בשטח הר הבית, אשר מדורי דורות אנו מוזהרים ונמנעים מלהיכנס בכל שטח הר הבית כולו פן ניכשל ח”ו באיסור חמור בפגיעה בטהרת המקום הקדוש הזה. זאת ועוד, ברבות הימים נעלם מאתנו המקום המדוייק של המקדש וכל הנכנס אל שטח הר הבית עלול להכנס מבלי יודעים אל מקום המקדש וקודש הקודשים, ואז ייכשל באיסור חמור של כרת ח”ו.

מלחמת דת. הר הבית|צילום: משטרת ישראל
מלחמת דת. הר הבית|צילום: משטרת ישראל

על המכתב ההיסטורי חתמו הרב הראשי לישראל הרב איסר יהודה אונטרמן, הראשון לציון הרב יצחק ניסים, הרב עובדיה יוסף, הרב שלמה זלמן אוירבעך, הרב יוסף שלום אלישיב, הרב צבי יהודה קוק, הרב שאול ישראלי, הרב בצלאל ז’ולטי, וגדולי ישראל נוספים. יצוין כי מאז פורסם מכתב זה דנה הרבנות הראשית לדורותיה מספר פעמים באיסור גורף זה ולא שינתה מאומה.
לאחר שבתקופה האחרונה דתיים וחרדים החלו לעלות בטהרה אל הר הבית, במספרים גדלים והולכים, יש הטוענים שהאיסור איננו בתוקף. אי לכך, חידשו הרבנים הראשיים לישראל הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והרב דוד לאו איסור זה וחתמו על הצטרפות לפסק הדין. למכתב צורפו חתימות מאה רבנים המכהנים בפועל בערים ובעיירות – כדי לבטא את עוצמת האיסור.
רב הכותל המערבי שמואל רבינוביץ שגם הוא חתם על המכתב הביע את תקוותו כי כעת יובהר ברורות על התוקף שישנו לאיסור העליה להר הבית.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *