פסק הלכה פורץ דרך בסוגיית הרב מהצפון

פסק הלכה פורץ דרך בסוגיית הרב מהצפון
שטיפת מוח. אשה שנפגעה
צילום: pixabay.com

לדעת הרב שלמה דיכובסקי על דיינים למצוא היתר לנשים שפותו בהשפעה רוחנית-מיסטית

הנשים שנפגעו מהרב מצפת מותרות לבעליהן ואין לפקפק בייחוס ילדיהן, כך קובע הרב שלמה דיכובסקי, לשעבר מנהל בתי הדין הרבניים וחבר בית הדין הגדול. את פסק ההלכה הנחרץ הזה הוא מפרסם בימים אלה במאמר חדש הוראה אור בכרך ל”ו של השנתון ההלכתי תחומין היוצא לאור ע”י מכון צומת.

הרב דיכובסקי מציין כי כתב את המאמר מבלי להיכנס למקרה ספציפי והדגיש כי ההלכה הסופית תלויה בפרטים אלו, אך במאמרו הוא עוסק בעמדת ההלכה העקרונית אם אירעו מקרים של נשים נשואות שפותו לקיום יחסי אישות מחוץ לנישואין, כחלק מ’ברכה’, או מ’טיפול רוחני’ לפריון או לשלום בית, מתוך אמונה תמימה שבכך יוושעו.

שטיפת מוח. אשה שנפגעה|צילום: pixabay.com
שטיפת מוח. אשה שנפגעה|צילום: pixabay.com

לדעתו מדובר ב’שטיפת מוח’ שעברו נשים אלו ועל כן ניתן להגדיר אותן כשוטות חסרות דעת ביחס לאותו אדם, ויש מקום לראותן כאנוסות. הוא מציין את תשובת הרש”ז אוירבך ביחס לחולת נפש שפותתה בבית החולים שהיא מותרת לבעלה, אם הוא איננו כהן. כך שבהחלט יש מקום להתיר נשים אלו, לפחות אם מדובר בבעל שהוא ישראל, ולא כהן שזו שאלה מורכבת יותר.

למאמר מצורפים שני נספחים מפסיכולוגים וחוקרי נפש; ד”ר ברוך כהנא קובע כי בפרשה מהצפון, כפי שפורסם, מדובר בקבוצת תלות קלאסית ששעבדה את חבריה ושיבשה את דעתם. אנשים עשו דברים מסוימים מתוך ודאות שהם עושים דברים אחרים לגמרי. צלילות תפיסתם עורערה בשיטתיות ע”י אדם שלא היו לו מעצורים. כהנא קובע כי לפי הפרסומים, מדובר באנוסות.

פרופ’ מני קוסלובסקי קובע כי ‘שטיפת מוח’ או שינוי תודעה הינה תופעה אשר נחקרה ונידונה משך שנים רבות בעולם המדעי. נשים דתיות צעירות, הרואות דמות רוחנית וסמכותית ברב של בעליהן, יכולות להאמין שהן צריכות אותו לפתור את בעיותיהן גם בטיפול אינטימי תחת הכינוי ‘הרגעה’. בין אם מדובר במנהיג כת מרובת תומכים או מועטת, המונהגים עשויים בהחלט לוותר על ‘רצונם החופשי’ ולחצות גבולות אינטימיים ללא התנגדות. בנסיבות מסוימות, על אף מתן הסכמה, מדובר על אונס שהוא תוצאה של ‘שטיפת מוח’.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *