פסק הלכה: אברך חייב לעבוד כדי לשלם מזונות

פסק הלכה: אברך חייב לעבוד כדי לשלם מזונות
יש גבול גם לצדיקות. הר לאו
צילום: מרים צחי.

הרב הראשי לישראל: “אברך לא יכול ללמוד תורה על חשבון משפחתו”

יש גבול גם לצדיקות. הר לאו|צילום: מרים צחי.
יש גבול גם לצדיקות. הר לאו|צילום: מרים צחי.

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, התייחס בכנס “כת”ר לכלכלה והלכה” לסוגיית לימוד תורה מול פרנסה. הרב הבהיר בצורה נוקבת ופומבית: “אברך לא יכול ללמוד תורה על חשבון משפחתו. אני בעד ‘שבתי בבית ה’ כל ימי חיי’, אבל אדם מחויב למזונות, בעל חייב בכבודה של אשתו- לפני ומעבר לחובות, חייבים לפרנס את האישה והילדים גם אם אין מזון לאכול”.
הרב לאו הדגיש כי אברך שהתגרש וחויב במזונות לא יוכל לבקש הפחתת גובה המזונות בטענה כי מלגת הכולל שהוא מקבל אינה מספקת לתשלום מזונות בסכום שנקבע מראש. עליו לצאת לעבוד על מנת שיוכל לשלם את המזונות כפי שחויב. ואף אם קודם נישואיו סיכם שישב וילמד כאברך כולל בלא לעבוד, לאחר הגירושין זהו מצב חדש והסיכום שסוכם טרם הנישואין אינו רלוונטי עוד למצב זה. עוד הוסיף הרב כי מועצת הרבנות הראשית תתכנס בקרוב בכדי לדון האם לשנות את הגיל שעד אליו מחייבים אב במזונות הילדים.
ראוי לציין כי הכנס השנתי של מכון כת”ר, עסק השנה בשמיטת כספים וחדלות פירעון. בהתאם לנושא, התקיים הכנס בסמוך לראש השנה ולסיום שנת השמיטה. הכנס עסק בשאלת יישום השמיטה בכלכלה המודרנית, וברלוונטיות שלה לשנת 2015. עוד עסק הכנס בשאלה האם וכיצד תורמת שמיטת כספים להקטנת פערי המעמדות בחברה, כיצד נכון לנהוג כלפי מי שמתקשים לפרוע חובות, והאם יש מקום להבחנה בין יחידים ותאגידים. כנס כת”ר התקיים בשיתוף המחלקה לתרבות תורנית של עיריית רעננה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *