פטור מורחב מארנונה לבתי כנסת

פטור מורחב מארנונה לבתי כנסת
הרשויות יתמודדו עם פחות הכנסות. יהודים מתפללים
צילום: אתר pixabay.com

ועדת הכספים צפויה לאשר בעוד שבועיים הצעת חוק שתפטור מארנונה בתי תפילה שבתוך מוסדות לימוד, בתי מדרש וכד’

ועדת הכספים הודיעה היום כי היא צפויה לאשר בקרוב הצעת חוק שאושרה בשבוע שעבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ושנועדה לתת פטור מארנונה גם לבתי כנסת או בתי תפילה הממוקמים בתוך מוסדות לימוד כגון בתי מדרש, מנזרים וכד’. מטרת ההצעה הינה לתקן את הלקונה הקיימת בחוק משנת 2012 הפוטר בתי כנסת מתשלומי ארנונה. זאת לאחר שהתעוררו מקרים בהם בתי כנסת שהתקיימו בהם מעבר לתפילות גם לימודי תורה או בתי כנסת שבתוך בתי מדרש, נדרשו לשלם ארנונה, אף אם מופחתת. את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת יואב בן צור (ש”ס) ומנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה). הודעות קודמות בנושא: 17.1.17, 2.1.17.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה): “מדברים על חוק שהמשמעות הכספית שלו מאוד קטנה. גם ככה מדובר במקומות שלא משלמים ארנונה מלאה. 62 חברי כנסת הצביעו בעד החוק בקריאה ראשונה, כלומר מליאת הכנסת מעוניינת בחוק הזה”.
נציג משרד הפנים, שחר פרלמוטר אמר בדיון: “אין לנו התנגדות למעט הצורך לבחון את הסוגיה של עדות לא-יהודיות ומה קורה לגביהן בנושא בתי תפילה ואם יש כאלו בתוך מוסדות לימוד”.

הרשויות יתמודדו עם פחות הכנסות. יהודים מתפללים|צילום: אתר pixabay.com

הרשויות יתמודדו עם פחות הכנסות. יהודים מתפללים|צילום: אתר pixabay.com

מי שביקשה לשנות את נוסח החוק היתה חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), שדרשה להוסיף לנוסח החוק: “לרבות בתי מדרש לנשים, בתי מדרש לא-אורתודוקסיים ובתי מדרש חילוניים. כבר מהמאה ה- 15 יש בתי מדרש לנשים, כך למשל באביניון בצרפת. בית כנסת של נשים, מקום שבו הן מתכנסות ולומדות תורה. אני לא רוצה למצוא עצמי במצב עמום כשאחרי אישור החוק, בתי מדרש של נשים לא ייכללו בו. כיום יש בתי מדרש לנשים שזה גם בית הכנסת שלהן ושלא נמצא יש דור של תלמידות חכמות שלומדות תורה ולא רוצה למצוא עצמי בהגדרות לא ברורות מזה בית כנסת, מי נכלל בהגדרה ומי לא”.

כלכלנית במרכז השלטון המקומי, הילה זהבי, ציינה: “מדובר באובדן הכנסות לרשויות המקומיות ואנחנו מבקשים שיובהר שבכית כנסת יוגדר ככזה, ככל שיש ארון קודש שיש בו ספר תורה ומתקיים בו מניין”.

יו”ר ועדת הכספים גפני סיכם את הדיון והודיע “היום לא נקיים הצבעה, כי מבקשים שנצביע רק בעוד שבועיים ואנחנו נעתרים לבקשה”. עוד אמר: “אני מבקש ממשרד הפנים לבוא עם תשובה יותר ברורה. העמדה שלנו, שאנחנו יודעים מה קורה בדתות אחרות אצל מוסלמים לא קיים המצב הזה ואצל נוצרים לומדים במנזר, אבל אז יש את הכנסייה. שמשרד הפנים יעשו עבודה ויחזור עם תשובה. אולי בכלל העניין לא רלוונטי ולא מתקיים במציאות ואז המשרד לירושלים לא יידרש לטעון נושא חדש, מה שמעב את קידום החוק. ההערכה שלי שלא מדובר על תקציבים בסדרי גודל גדולים. רק בירושלים זה קורה. לא היה דיון כזה באף מקום אחר ויש ישיבות גם בבני ברק ובאלעד וכד'”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *