עמדת המדינה: נשים תוכלנה לטבול ללא בלנית במקוואות

עמדת המדינה: נשים תוכלנה לטבול ללא בלנית במקוואות

המדינה הפתיעה היום את הרבנות הראשית כאשר הציגה את עמדתה בדיון בג”ץ של ארגון עתי”ם בהצהרה כי הטובלות במקווה תוכלנה להחליט עבור עצמן אם לפעול בהתאם לכלל ההלכתי הגורס כי נוכחות בלנית היא חובה בשעת הטבילה.

בשנים האחרונות מנוהלים דיונים רבים בבתי הדין הנוגעים לזכותן של נשים לטבול במקווה מבלי לעשות זאת בנוכחות בלנית מטעם הרבנות. לנוכח בקשות אלו טענה הרבנות כי לטבילה ללא נוכחות בלנית יש השלכות של ממש על כשרות הטבילה, וכי ישנה חובה הלכתית בנוכחות זו בעת הטבילה.

מקווה טהרה עבריה | צילום יחצ
מקווה טהרה עבריה | צילום יחצ

נוכח עמדת הרבנות הראשית האמורה, לפיה לטבילה ללא נוכחות בלנית יש השלכות של ממש על כשרות הטבילה, עמדת המדינה היא כי על המועצה הדתית להעמיד לרשות הטובלות את שירותיהן של בלניות, בהיות נוכחותן נחוצה ונדרשת לפי עמדת הרבנות, ואף לפעול לתליית שלטים במקוואות אשר יתארו את פסיקת הרבנות הראשית לפיה חלה חובה הלכתית בנוכחות בלנית בעת הטבילה.

אך לצד האמור, התקיימו מספר ישיבות במשרד המשפטים בנוכחות נציגי הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת, ובכלל זה, ישיבה אצל היועץ המשפטי לממשלה. בישיבות אלה, עלה כי יש קושי משפטי לא מבוטל להתנות את הטבילה במקוואות בנוכחות בלנית בלבד.

בנסיבות אלו, ולצד עמדתה ההלכתית הברורה של מועצת הרבנות הראשית, אשר תוצג במקוואות, ולפיה כשאישה טובלת לטהרתה יש צורך שתעמוד בלנית לוודא שכל גופה נכנס למים. עמדת המדינה היא כי הטובלת תוכל להחליט עבור עצמה אם לפעול בהתאם לכלל הלכתי זה, לרבות טבילה לבדה או בנוכחות חברה, והמועצה הדתית ועובדיה לא יתנו את הטבילה בנוכחות בלנית בשעת הטבילה.

לא רק זאת, אלא שהמשרד לשירותי דת יפעל להבהיר עניין זה למועצות הדתיות ולבלניות, במסגרת תיקון הנוהל.
העמדה הזו היא תקדים בכל הקשור לסוגיית הטובלות, ישנן נשים רבות שיראו בעמדה זו גישה מבורכת המאפשרת להן סוף סוף לקיים את הטבילה מבלי לחוש שהממסד פולש אל האינטימיות שלהן. אך עבור הרבנות הראשית מדובר בעמדה הנוגדת את ההלכה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *