נפתח חוג התנ”ך התשיעי במיזם 929

נפתח חוג התנ”ך התשיעי במיזם 929
גמר חתימה טובה. רובי ריבלין
צילום: מארק ניימן

נשיא המדינה אירח את האירוע ואמר: : “ערב יום הכיפורים זו אולי ההכנה הטובה ביותר עבורנו”

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ורעייתו, נחמה ריבלין, אירחו את חוג התנ”ך התשיעי במיזם 929, המציע קריאה קבועה בתנ”ך מזווית חברתית ישראלית. המפגש עסק בנביא יחזקאל, תחת הכותרת “ואתה בן אדם” והיווה הכנה ליום הכיפורים. בתחילת האירוע הקריא דן כנר מפרק ל”ד ביחזקאל ולאחריו נשאו דברים נשיא המדינה, הרב בני לאו, הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ, הסופר חיים באר והרבה תמר אלעד אפלבאום.

גמר חתימה טובה. רובי ריבלין|צילום: מארק ניימן
גמר חתימה טובה. רובי ריבלין|צילום: מארק ניימן


“יחזקאל הוא מגדולי נביאי יום כיפור,” אמר הנשיא: “אחת מנבואותיו מתרחשת ביום כיפור, וליתר דיוק ‘בראש השנה, בעשור לחודש’. הוא זה שמכריז שהמחילה לרשע היא מחילה גמורה, ‘רשעת הרשע לא יכשל בה ביום שובו מרשעו’ ביחזקאל פרק ל”ג. והוא זה שאומר את הפסוק עליו אנו חוזרים בתפילות יום הכיפורים: ‘וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם’. אבל אני רוצה לדבר על יחזקאל אחר. לא יחזקאל הנביא, ההוגה, התיאולוג. אלא על יחזקאל האדם, המנהיג, בעל הרגישות החברתית. יחזקאל מתנבא הן בארץ והן מחוצה לה ב’תל אביב’ אשר על נהר כבר הבבלי. נבואתו מתרחשת בתקופה קשה: קרע הולך וגדל מאיים לחלק את העם העברי לשני חלקים. יושבי ירושלים מכריזים אז על עצמם כעל עם ישראל האמיתי, הנצחי והמקורי, ואילו את הגולים לבבל מחליטים יושבי ירושלים להוציא מכלל האומה.”

עוד הוסיף הנשיא ואמר :”אולם יחזקאל מתנגד נחרצות לתפיסה הפלגנית של אנשי ירושלים. לדבריו, גם אם גלו ישראל הרי שעדיין ישראל הם. אין גלות לצמיתות. וגם אם גלו ישראל מן המקדש הרי שהשכינה לא גלתה מהם: ‘וָאֱהִי לָהֶם לְמִקְדָּשׁ מְעַט בָּאֲרָצוֹת אֲשֶׁר בָּאוּ שָׁם’ (יחזקאל י”א, ט”ז).”

הנשיא חתם את דבריו בברכת גמר חתימה טובה ואמר: “ערב יום הכיפורים זו אולי ההכנה הטובה ביותר עבורנו. בואו נקשיב לנביא שחווה על בשרו את הגלות. בואו נקשיב לנביא שחווה על בשרו את ניסיונות הפיצול והמחלוקת. בואו נקשיב לנביא שראה את ‘עץ יהודה’ ואת ‘עץ אפרים’ אך האמין שבסוף מהעצים הנפרדים הללו, יהיה עץ אחד. גמר חתימה טובה.”


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *