לא סמים עלינו

לא סמים עלינו
כשהסמים הופכים למיינסטרים בקרב בני הנוער 2016
צילום אתר 123

איך מתמודדים כשהסמים הופכים למיינסטרים, ושליש מהבנות צופות בתכנים מיניים. לכבוד החופש הגדול כינסו במכון באר אמונה את מיטב אנשי המקצוע כדי לחלוק תובנות עם ההורים והמחנכים על הנוער המתבגר גרסת 2016

החופש הגדול עבור הורים רבים למתבגרים הוא סימן שאלה אחד גדול, איך מתקשרים עם הילד שחוזר באמצע הלילה ומתעורר בצהריים, איך מצליחים לפצח את השריון שהוא עוטה על עצמו כששואלים אותו מה שלומו, ואיך מצליחים להיות חלק מהעולם שלו.

מכון באר אמונה הינו מרכז מקצועי להכשרת מנחים ומטפלים במשפחה בשלביה השונים, בדגש על אפיונים ייחודיים למשפחה ולחברה הדתית. המכון רואה עצמו כמוביל במשימה החשובה של יצירת חברה בריאה הבנויה ממשפחות בריאות. במסגרת הפעילות השותפת של המכון מתקיימים כנסים רבים, הדגש בהם הוא על שיח פתוח בנושאים רגישים שלא תמיד נוח לדבר עליהם, אבל נדרש כי מישהו ירים את הכפפה בנושא.

יום העיון הנוכחי שנערך בחסות משפחת ונגרובסקי ובהנחייתן של מנהלת המכון תמי סמט, וד”ר גליה דילר-זקס נפתח בהרצאה על מיניות בקרב מתבגרים.

פורנו ספירה
ההרצאה שהועברה על ידי מאור קפלן, ראש תחום מיניות במכון באר אמונה הציגה מחקרים המראים כי מעל שלושים אחוז מהבנות הדתיות נחשפו במודע לאתרים בעלי תוכן מיני, פי שתיים מהחילוניות. ולמעשה אין להן איך להתמודד עם החשיפה לתכנים.

“אנחנו חיים היום בפורנו-ספירה” אמרה קפלן והדגישה כי “יש טרנד לדבר על מיניות אבל לפעמים השפה בשטח גסה אנחנו רוצים להחזיר את העדינות בלי להימנע מאמירות משמעותיות. אנחנו כהורים קצת אבודים בעולם הזה. אנחנו רוצים להיות עם הילדים שלנו שם אבל אין לנו באמת את השפה. החשש הוא כי בעולם הדתי עלול להיות ניתוק בין האפשרות להיות דתי ללהיות מיני, החופש הגדול בשבילנו כהורים הוא הזדמנות לנהל משא ומתן גם על ההתנהגות המינית של המתבגרים, ולנצל את ההזדמנות לתקשורת עם הילדים בנושאי מין במקום לעשות את עצמנו שלא ראינו ולא שמענו.

מאור קפלן על מיניות מתבגרים ביום העיון | צילום מכון באר
מאור קפלן על מיניות מתבגרים ביום העיון | צילום מכון באר

לא סמים עלינו
נושא רגיש נוסף שהועלה במסגרת הכנס הוא ההתמודדות עם בני הנוער המשתמשים בסמים, זאת במסגרת הרצאה שנקראה ‘לא סמים עלינו – התמודדות עם נוער משתמש בעידן אובדן הסמכות’. ההרצאה שניתנה על ידי משה שפיז, עו”ס קליני ופסיכותרפיסט, עסקה בקריאת מצב לצד טיפים למחנכים. “השימוש בסמים נפוץ מאד בקרב הנוער הדתי” אמר שפיז “כל יום יש סם חדש, אלכוהול הוא גם סם והוא יותר מסוכן כי הוא מביא לאלימות אקטיבית בניגוד לחשיש שעובד על הרוגע” הדגיש. “השימוש בסמים הרבה פעמים קשור בממסד: נגד ההורים, נגד הדת, נגד הממשלה. זה מאפיין גם נוער דתי שחוזר בשאלה

שפיז המשיך בהרצאה בתיאור הסיבות שדווקא הנוער של 2016 מתחבר לסמים “אנחנו חיים בתרבות שלא יודעת להרגע” הוא טוען ” אין לנו רגע בלי חברה, אין מנוחה ואין פרטיות בעיקר בגלל התקשורת הדיגטלית, הנוער לא תמיד יודע מה לעשות עם הפער בין האלף חברים בפייסבוק למציאות שבה אתה בודד. הסמים מאפשרים רגע לנוח ולהרגע. הסם הוא פתרון קל לבעיות מורכבות, ולצערנו הוא הפך כבר למיינסטרים” .

כשהסמים הופכים למיינסטרים בקרב בני הנוער 2016 | צילום אתר 123
כשהסמים הופכים למיינסטרים בקרב בני הנוער 2016 | צילום אתר 123

להפסיק עם השליטה
ואחרי כל הצגת הבעיות, היה גם מי שטרח לסייע למצוא קצה של פתרונות להורים המודאגים. הרב דב זינגר העביר הרצאה בנושא “ברוך שפטרנו” והסביר כי צריך להרפות מהאחיזה והשליטה בילדים. ” הילד נעשה אדם מבוגר, כעת עלינו לשחרר, להרפות מהאחיזה בו, הוא אדם בפני עצמו. צריך לכבד אותו, יותר מגופו, לתת לו מרחב מחיה ולכלכל ולהרעיף אהבה וחסד” הסביר את משנתו ” הורים וילדים – זו לא מערכת של שליטה אלא זו מערכת של כבוד” המשיך והמליץ “לא לשלוף כוח לא סביר לצורך שליטה, צריכה להיות מערכת הוגנת של מה כן ומה לא ומה מקובל, ממילא רוב החינוך אינו מה שנאמר אלא הדוגמא האישית המתקיימת בבית”

משתתפי יום העיון בנושא מתבגרים | צילום ניתאי שאנני
משתתפי יום העיון בנושא מתבגרים | צילום ניתאי שאנני


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *