לא יהיו חלקות נפרדות לעולים

לא יהיו חלקות נפרדות לעולים
אפס סובלנות. בית עלמין
צילום: pixabay.com

בעקבות סערה ציבורית במשרד הדתות מבטיחים כי מעתה עולים לא ייקברו בנפרד

בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת נערך השבוע דיון טעון בעקבות תלונות על היחס לעולים חדשים המובאים למנוחות. מי שיזם את הדיון הוא ח”כ יואל רזבוזוב (יש עתיד), שאליו הגיעו תלונות ולפיהן החברה קדישא, במספר מקומות בארץ, קבורת עולים חדשים בחלקות נפרדות, דבר שפוגע ומעליב את קרובי המשפחה.

רזבוזוב ציין בדיון: “הייתי פיזית במקום בבית העלמין ירקון, ובעקבות פעילותנו הופסקה ההפרדה. חשבתי שהלקח נלמד אך התברר כי גם בבית הקברות סגולה, מוקצית חלקה נפרדת המוגדרת ‘של הרוסים’. כולם יהודים על פי ההלכה. מדובר בחלקות נפרדות מרוחקות וליד הגדר, ונקברים בה יוצאי ברית המועצות בלבד. על משרד הדתות להבהיר לכל חברות קדישא בארץ שאין לבצע אפליה כזאת”.

אפס סובלנות. בית עלמין |צילום: pixabay.com
אפס סובלנות. בית עלמין |צילום: pixabay.com

ניקי זיצ’נקו, שעלה לארץ לפני כשש-עשרה שנה, סיפר כי סבתו נקברה בחלקה נפרדת מתוך מחשבה ש”מנהגי הקבורה של יוצאי ברה”מ עלולים לפגוע ברגשותיהם של הצברים”. לדברי ליאנה וולך, שאמה נקברה בבית העלמין “ירקון”, בניגוד לדברי החברה-קדישא כי המשפחות מעודכנות במיקום החלקה ובמהותה, הרי שדבר מכל זה לא נאמר לה קודם קבורת-אמה.

יו”ר הוועדה, ח”כ אברהם נגוסה (הליכוד) אמר: “אנו מוקיעים כל מקרה של אפליה”.

עו”ד אשר אקסלרוד, המייצג את החברה-קדישא בפתח תקוה, הבהיר כי אין מקום לאפליה ואין מדיניות כזו. התופעה המדוברת הופסקה, הכיוון השתנה, הנהלת החברה-קדישא התחלפה וחודדו הנהלים בעניין.

לדברי יצחק ישי, מנהל אגף הקבורה במשרד הדתות, הפרשה נודעה להם רק מידיעה בעיתונות, ומיד עם הפרסום הובהר לחברה קדישא בפתח תקוה כי הדבר אינו מקובל על המשרד. הוא ביקש לדווח לו על כל מקרה שכזה, אם יקרה, והבטיח לטפל בו באפס סובלנות.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *