הקברים העתיקים בבית שערים הוכרזו כאתר מורשת עולמית

הקברים העתיקים בבית שערים הוכרזו כאתר מורשת עולמית
גן לאומי בית שערים
צילום: רשות הטבע והגנים

גן לאומי בית שערים הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסקו בוועידת המורשת העולמית ה-39 של אונסקו שמתקיימת השבוע בבון שבגרמניה. מועמדות האתר הוגשה על-ידי רשות הטבע והגנים באמצעות הוועד הישראלי לאונסקו של משרד החינוך ובאמצעות משרד החוץ.

העיירה המשגשגת העתיקה של בית שערים נודעה בתקופה הרומית, כמרכז יהודי חשוב בזכות מושב הסנהדרין והמנהיג היהודי החשוב רבי יהודה הנשיא. המנהיג הדגול, זכה לחדש את היהדות בגליל לאחר מרד בר כוכבא (135-132 לספירה) ולערוך את קודקס החוקים היהודיים הכתוב הראשון – המשנה.

הקבורה של רבי יהודה הנשיא בבית הקברות של בית שערים משכה יהודים רבים מארץ ישראל ומהתפוצות לבוא ולהיקבר שם, מתוך אמונה שקבורה בסמוך לאישיות הצדיק תסייע להגיע לגן עדן. כך התפתח בית הקברות לנקרופוליס (עיר מתים) בעל ערך עולמי יוצא דופן הכולל 30 מערכות קבורה מסועפות מעשה ידי אדם. זה בית הקברות העתיק הצפוף בישראל, ואחד ממתחמי הקבורה הצפוף בעולם הרומי, בדומה לקטקומבות ברומא. זהו בית הקברות היהודי הקדום החשוב ביותר ובו מגוון רחב של סגנונות קבורה אדריכליים המכילים מגוון עשיר של אמנות רומית קלאסית מזרחית בשילוב של אמנות עממית עם מאות כתובות בארבע שפות (עברית, יוונית, ארמית ותדמורית).

גן לאומי בית שערים | צילום: רשות הטבע והגנים
גן לאומי בית שערים | צילום: רשות הטבע והגנים

משמעות ההכרזה החדשה היא הכללתו של גן לאומי בית שערים ברשימה העולמית היוקרתית של האתרים הנבחרים והחשובים ביותר בעולם. הכרזה זו ממצבת את ישראל כגשר בין תרבויות עתיקות וכמוקד חשוב לשימור המורשת העולמית, תוך חיבור ייחודי של העבר להווה. משמעות ההכרזה היא פרסומו במדיה העולמית, טיפוחו ושמירתו מפגעי האדם והטבע.

לדברי ד”ר צביקה צוק, ארכיאולוג הראשי של רשות הטבע והגנים: “מדובר בדרישת שלום מעיר המתים של בית שערים מלפני כ-1,800 שנים. זוהי עדות מרגשת מאבותינו אשר כמעט אין לה דוגמא בשום מקום אחר בעולם. בביקור בנקרופוליס של בית שערים אתה חש את ליבו הפועם של העם היהודי. המידע המוחשי המופק מהממצאים הארכיאולוגיים מאשר ומשלים את המידע מהמקורות הכתובים. המידע הארכיאולוגי מבית שערים כולל מאות כתובות מלוות בעשרות תבליטים של מנורות שבעת הקנים וכלי קודש יהודיים אחרים. אנו גאים על ההכרזה ומודים לכל השותפים שעשו אתנו את הדרך עד להכרזה זו”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *