הנשיא מתנצל ומביע תמיכה בסטטוס-קוו

הנשיא מתנצל ומביע תמיכה בסטטוס-קוו
"שנזכה להרבות שלום ואהבת חינם בינינו". הנשיא ריבלין
צילום ארכיון: מארק ניימן, לע"מ

אחרי שקרא לאפשר תחבורה ציבורית בשבת ומכירת חמץ בפסח, ברמה מקומית, הנשיא מסביר כי דבריו לא נוסחו ברגישות

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, פרסם הבוקר (חמישי) הודעת התנצלות חריגה יוצאת דופן, בעקבות מתקפה חריפה של כלי התקשורת החרדיים. הסערה פרצה כאשר ריבלין נאם ביום רביעי בערב, בכנס “גורלו של עידן החילון” שנערך על ידי הספרייה הלאומית. הנשיא טען כי יש לשקול תחבורה ציבורית בשבת ומכירת חמץ בפסח, על פי החלטה מקומית ולא בהחלטה ברמה הארצית. משמעות הדבר היתה שאם ערים חילוניות כמו תל אביב יירצו הן יוכלו להפר את הסטטוס קוו. כלי התקשורת החרדים מיהרו לתקוף את ריבלין, אולם הח”כים החרדים שמרו על שתיקה.

"שנזכה להרבות שלום ואהבת חינם בינינו". הנשיא ריבלין|צילום ארכיון: מארק ניימן, לע"מ
“שנזכה להרבות שלום ואהבת חינם בינינו”. הנשיא ריבלין|צילום ארכיון: מארק ניימן, לע”מ

בלשכת הנשיא מיהרו להגיב ובהודעה שפורסמה כעת אומר הנשיא: “בדבריי אמש ביקשתי להביע את דאגתי הכנה בדבר המחלוקות הקשות בנושאי דת ומדינה מתוך כוונה להרבות שלום, אך לצערי הוחרף המתח ועל כך אני מצר ומצטער. אמרתי בעבר ואומר שוב, יותר מששמרו ישראל על הסטאטוס קוו, שמר הסטאטוס קוו עליהם, עלינו. אני מאמין, כי ברמה הלאומית אסור לנו לפגוע בסטאטוס קוו שהוא יסוד מרכזי בעיצוב התפיסה הלאומית שלנו, בוודאי בנושא כמו חשיבותה של השבת בשמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית. הפרהסיה היהודית ובמרכזה השבת שמרה ושומרת על צביונה היהודי של מדינת ישראל ועל אחדות בין חלקי האומה והעם. בדבריי אתמול אמרתי דברים ברורים בדבר אופייה הדתי של מדינת ישראל ועל כך שבמדינת ישראל לא ניתן להפריד בין הדת והאמונה שנשאו אותנו שנות דור לבין חיינו כיום.
בדבריי, ביקשתי לשאול כיצד עלינו ליישב את המחלוקות הקשות בתוכנו במטרה להפחית את המתח ביניהן, מתוך דאגה כנה לשמירה על חוסנה של החברה הישראלית ומדינת ישראל. אמרתי שבדיונים עתידיים, יש לשקול לעגן בהסכמה ובהידברות הסדרים שיאפשרו ביטוי וכבוד לאורחות החיים, כפי שהדבר כבר נעשה היום. כבר היום מגלה מדינת ישראל ובצדק כבוד ותמיכה משמעותיים בקהילות שונות וערבה לצרכיהן ובכך גאוותנו. כך, אני תומך בסגירת כביש בר אילן בירושלים בשבת ותמכתי באיסור כפית לימודי ליבה על החברה החרדית בישראל… אני חוזר ומצר על כך שדברי לא נוסחו ברגישות ובבהירות המספיקים ומתפלל שנזכה להרבות שלום ואהבת חינם בינינו”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *