הוארכה כהונת הרב הראשי ליהודי אתיופיה

הוארכה כהונת הרב הראשי ליהודי אתיופיה
נשאר בתפקיד. ח"כ נגוסה והרב הדנה
צילום: דוברות הכנסת

ההודעה הרשמית נמסרה על ידי שר הדתות, דוד אזולאי, בוועדת העלייה והקליטה שדנה השבוע בנושא

בתום מחאה ציבורית בת מספר ימים, כהונת הרב הראשי ליהודי אתיופיה, יוסף הדנה, הוארכה בחצי-שנה נוספת. ההודעה הרשמית נמסרה על ידי שר הדתות, דוד אזולאי, בוועדת העלייה והקליטה שדנה השבוע בנושא.

עומר בר לב (המחנה הציוני), יוזם הדיון, הביע צער שמדובר בהארכה של ששה חודשים בלבד “ולא כמו רבנים אחרים שכהונתם מוארכת אוטומטית אפילו עד גיל 80. אני מאוד מקווה כי שר הדתות אזולאי ישכיל להאריך את כהונתו בתקופה נוספת בהקדם. לצערנו אנו נתקלים בשנים האחרונות במקרים רבים של גזענות כלפי בני העדה האתיופית ובפרט בפתח תקוה מקום מגוריו של הרב הדנה, החל מהדרה של בני הקהילה מבתי ספר ועד הערמת הקשיים לזוגות שרצו להינשא”.

נשאר בתפקיד. ח"כ נגוסה והרב הדנה |צילום: דוברות הכנסת
נשאר בתפקיד. ח”כ נגוסה והרב הדנה |צילום: דוברות הכנסת

שר הדתות מיהר לטעון “עם כניסתי לתפקיד, הארכתי את כהונת הרב, הסתיימה ההארכה – ולא הובא לידיעתי שהיא עומדת להסתיים. הרב אפילו לא הגיש בקשה להארכת-כהונה, ואכן מיד עם הגשת הבקשה הוארכה כהונתו לחצי שנה נוספת, ובסך הכל מדובר בתקלה. החוק מחייב פרישה בגיל 67, ובתקופה הקרובה נכין את דור העתיד”.

מנכ”ל “טבקה” פנטהון אספה-דויט טען לצורך לבקש החרגה מנציבות שרות המדינה, ולהמשיך לפחות בכמה שנים את כהונת הרב.

ישראל הנאו, עוזר הרב דוד לאו הבהיר כי בעוד שאצל רבני-עיר, ניתן להאריך את כהונתם עד גיל 80 לאחר הגשת בקשה בעניין, הרי שאצל הרב הדנה, המוכר כגורם מקצועי ולא כרב עיר, גיל הפרישה הוא גיל 67. הוא תמך בפניה לנציבות שרות המדינה להחריג את כהונת הרב הדנה.

הרב הדנה אמר בדיון: “מאז ימי הרב עובדיה יוסף זצ”ל, אני עובד בגיבוי בתיאום ובאון מלא על כל הרבנים הראשיים לישראל. אני פועל בכל מאודי בדרכי נועם לפתור בעיות, ללא הפגנות. הכשרתי 22 רבנים יוצאי העדה בכל הארץ, ו-13 מבררי-יהדות, ואני מקווה בתקופה הקרובה להשלים מספר נושאים כרושמי נישואין ובירורי יהדות. יש עוד בחורי-ישיבה רבים שמכינים עצמם לרבנות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *