האולפנה החקלאית הראשונה בישראל

האולפנה החקלאית הראשונה בישראל

אולפנת אלומות מציגה מהפך עם יום לימודים שכולל עבודה מעשית בחקלאות בשטח, גישה אמונית וצוות שבטוח שהשמיים הם לא הגבול

בחמש בבוקר תפילה, בשש וחצי בדרך אל השדה לצורך עבודה חקלאית. בהפסקת הקפה לימודים אמונה ושמירת הלשון ובשעה אחת חזרה אל האולפנה מתחילות את לימודי התיכון וההכנה לבגרויות, בחמש לימודים בבית המדרש. כך פחות או יותר צפוי להראות סדר היום של אולפנת אלומות בשנת הלימודים הקרובה.

תשכחו מכל מה שהכרתם על לימודים שגרתיים ומשעממים בגיל התיכון, היום כדי להצליח בחיים לא צריך רק להבין בצורות גיאומטריות בהנדסה. מוסדות החינוך הפנימו כי התפקיד המרכזי שלהם הוא הכנה אמיתית לחיים. אולי מסיבה זו אפשר למצוא בין היתר שלל מגמות יצירתיות באולפנות השונות כמו פסיכולוגיה, סביבה, התמחות בספורט, מוזיקה, ריקוד ועוד.

אולפנת אלומות | צילום אולפנת אלומות
בשש וחצי עבודה בשדה | צילום אולפנת אלומות

אולפנת אלומות שתפתח בשנת הלימודים הקרובה לוקחת את המגמה הזו צעד אחד קדימה כאשר הכריזה על עצמה כאולפנה החקלאית הראשונה בישראל. כבר לא מדובר רק על מגמה שהיא סוג של תחביב בתוך מערכת הלימודים הקיימת. אלא במהפך שמאפשר לבנות לראות בעבודת עמל וחקלאות חלק בלתי נפרד מסדר היום שלהם.

בכל יום צפויות הבנות והצוות החינוכי לצאת יחד, לעבודה משותפת בשדות ובכרמי מנשה. הם הן יעסקו בשתילה, קטיף, ניכוש, גזם, זמירה, הכנה לשיווק, מיון תוצרת ועוד עבודות חקלאיות מרתקות
שני ימי הגיבוש שהתקיימו במקום הפתיעו גם את הצוות החינוכי כשהתמלאו עד אפס מקום בבנות נרגשות וסקרניות ששואפות ללימודים שיש ערך מוסף בצידן. אומרים שהדור שלנו הוא דור שמתעניין רק בעצמו ובסמרטפון שנמצא לו מול האף אבל נראה שהבנות כאן מוכיחות בדיוק את ההיפך.

איילת רקנטי מנהלת האולפנה חושבת שהשילוב בין חקלאות ללימודים הוא נוסחה ברורה להצלחה. “החקלאות מאפשרת את בניין האישיות של הבנות” טוענת רקנטי ” העבודה החקלאית היא אמצעי לחיבור אל הטבע, לחינוך לעמל ולהתמדה, לאחריות ולחריצות. היא בונה בנערה אישיות בוגרת ומחוברת המסוגלת לקבל תהליכים ולא לחפש סיפוק מיידי. השהות בשקט בשדה ובכרם יוצרת מפגש ויכולת הקשבה פנימית וכמובן חוויה חברתית של עבודה משותפת .

על אף החדשנות שיש ברעיון של אולפנה חקלאית, אין כאן בריאת יש מאין. מאחורי האולפנה עומד המוסד החינוכי הוותיק כפר פינס שהצוות המקצועי משתייך אליו. בשנת הלימודים הראשונה צפויות הבנות לקבל את המעטפת העשירה של אולפנת כפר פינס על שלל הפעילויות החברתיות שלה- שיעורים, חוגי אמנות, מוזיקה, ריקוד ועוד . אולי העובדה שיש לאולפנה ‘אבא ואמא’ היא מה שגרמה להורים רבים להזדרז לרשום את הבנות לשנה הבאה.
עכשיו רק נותר לחכות ולראות האם הציפייה הגדולה אכן תתממש גם בשטח ובאלומות יצליחו לגרום לחלום הזה להפוך למציאות.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *