לגעת במיליון לבבות

לגעת במיליון לבבות

מרכז אסנט בצפת אירח בשלושה העשורים האחרונים קרוב לחצי מיליון צעירים יהודים מהארץ ומהעולם עבור רבים מהם זו הפעם הראשונה שבה הם נחשפים למורשת היהודית שלהם

בכל שנה מתארחים באסנט 50,000 צעירים יהודים מרחבי העולם

 

אם יצא לכם לבקר אי פעם בצפת העתיקה, אתם וודאי יכולים לזכור את הקסם של רחובות העיר, האווירה הרוחנית והאנשים המחייכים. בתוך שטף החיים הסואן של העולם המערבי והקצב הישראלי המטורף, צפת מהווה אי של רוחניות ורוגע שמזכירים לנו לרגע לעצור ולהתחבר אל הלב שלנו מחדש.

בקצה העיר, בפינה ציורית, מול הנוף עוצר הנשימה של הר מירון, נמצא בית אסנט. מי שחולף בסמוך אליו יוכל לרוב להבחין בקבוצה של צעירים דוברי אנגלית או חיילים נרגשים, אבל כנראה לעולם לא יוכל לנחש שבמקום הקטן הזה חולפים בכל שנה כ 50,000 צעירים יהודים מהארץ ומהעולם.

הקסם של סמטאות צפת | צילום יובל גינזבורג אסנט צפת

 

גם אני, לפני למעלה מעשור, הגעתי למקום כסטודנטית צעירה. הייתי בתקופה של חיפוש דרך, בדיוק חזרתי מדרמסלה שבהודו לישראל. האפשרות לנחות לרגע בצפת רגע לפני החזרה אל החיים התובעניים הייתה חשובה עבורי. כשחיפשתי מקום לשהות בו ידעתי שאני לא זקוקה למלון או אכסניה בלבד אלא למקום שהוא הרבה מעבר לכך, מקום שהוא בית.

באסנט פגשתי מחדש את היהדות, אבל הפגישה לא הייתה דרך דפים או הסברים, היא התקיימה דרך הלב שלי. באמצעות ניגון, מדיטציה, אמנות, נשימה, שירה ואפילו מעגל של ריקוד סוחף. לימוד חכמת הקבלה אפשר לי להכיר יהדות עמוקה יותר מאשר רק ספר חוקים. האנשים שהתארחו במקום יחד איתי היו מכל קצוות הקשת , אבל אף אחד לא דרש מאתנו להתחבר לגוון אחד. להיפך, האווירה במקום כמעט מכריחה אותך לגלות את הצבע המיוחד שלך.

להתחבר דרך ניגון | צילום יובל גינזבורג אסנט צפת

 

מפסטיבל וודסטוק לסמטאות צפת
חיפוש קצר בגוגל אחרי ההיסטוריה של מרכז אסנט, מצליחה להסביר את האווירה המיוחדת במקום. מרכז אסנט הוקם בשנת 1983 על ידי הרב שאול לייטר והרב ירחמיאל טיליס. הרב לייטר עלה לארץ אחרי סיפור חיים מעניין שעובר בין היתר בפסטיבל וודסטוק והרב טיליס הגיע למקום לאחר ששימש כמתנדב בתאילנד.

יחד הם הקימו את המקום בדגש על חוויה יהודית ולימוד קבלה, הם קיבלו ברכה אישית מהרבי מלובביץ’ שהמקום יצליח אם יפעלו בשמחה ובהתלהבות ומאז הם הפכו להיות אבן שואבת עבור מאות אלפי צעירים מהארץ ומהעולם. ב 36 השנים האחרונות עברו בין כותלי הבניין הצנוע כ 460,000 איש, קרוב לחצי מיליון.

“בצפת יש איזה שקט שחודר פנימה” אומר הרב לייטר “שמצליח לגעת בנשמה של הבנאדם. אנחנו פותחים לזה דלת, לעולם של יהדות אחרת,. צפת מאפשרת להגיע למקומות בתוכך בדקות ספורות, מה שלוקח ימים או חודשים במקום אחר’

חצי מיליון לבבות פועמים
עברו כנראה הרבה שנים מאז הגעתי אני למקום, בינתיים קהל היעד כבר מזמן איננו רק תרמילאים או מבקשי דרך. באסנט מתארחות באופן קבוע, מידי שבוע, קבוצות של קציני צה”ל באמצעות חייל החינוך, קבוצות של צעירים יהודיים המגיעים מכל העולם באמצעות תגלית, קבוצות של מטיילים בשביל ישראל, ארגוני סטודנטים, משרד התיירות ומשרד הביטחון והיד עוד נטויה.

בערב שבת התבוננתי בקבוצה של צעירים מלוס אנג’לס שהגיעו לצפת, הבנות בקבוצה הדליקו נרות בפעם הראשונה בחייהן וראו שהן מתרגשות. במוצאי שבת כשפגשתי אותן שוב הן שתפו בהתלהבות שזו הפעם הראשונה בחיים שהן הצליחו 24 שעות להיות מנותקות מהנייד ושזה דווקא היה ממש מגניב.

“אם להיות כנה, מעולם לא נכחתי במקום שבו אפשר לעבור חוויה רוחנית” העידה אחת המשתתפות, משתתפת אחרת משתפת כי “זו הפעם הראשונה שלי בישראל”

המשתתפים בפעילויות עוברים סדנאות הקשורות בין היתר לאמנות קבלית, מוזיקה יהדות, טיולים בטבע המשלבים מדיטציות והתבוננות פנימית, סדנאות של אפיית חלות שבת או נרות ועוד מגוון עצום של פעילויות המתקיימות בשפות עברית, אנגלית, רוסית צרפתית וספרדית.

“המטרה שלנו היא רק אחת, להצליח לגעת בלבבות” אומר דן מרנץ סמנכ”ל הפיתוח של אסנט ” צעירים יהודים רבים חיים בתוך עולם דיגיטלי מנותק ומנוכר, אסנט מאפשרת להם חיבור מחודש אל עברם, אל עצמם, אל משפחתם ואל העם היהודי. בשנים האחרונות נגענו בכמעט חצי מיליון לבבות, החזון שלנו הוא להכפיל בעשור הקרוב את הפעילות ולהגיע למיליון צעירים יהודים.”

במדיטציה קבלית | צילום יובל גינזבורג

 

תפתחו את הדלת, אנחנו נפתח את הלבבות
מה שלא השתנה בכל אותם השנים שבהם לא ביקרתי במקום הוא מבנה האבן רב השנים של המקום, אשר שימש בעבר כבית המלון הראשון בעיר צפת אשר הוקם על חורבה עתיקה. הסדנאות ממשיכות להיות קסומות אבל צר המקום מלהכיל את כמות האנשים הגדולה שפוקדת את המרכז. עכשיו המטרה היא להכניס אותו לשיפוץ יסודי שיאפשר לכל המבקשים להגיע מקום ראוי לשהות בו.
בין היתר שיפוץ של 40 חדרי אירוח, הנגשת המקום לבעלי מוגבלות והרחבת חדרי הפעילויות והמרחב הציבורי.

לצורך הגשמת החזון הזה הוחלט באסנט לפנות אל הבוגרים שלהם מכל השנים וגם אל אנשים שלא התארחו במקום אולם כן מאמינים בחשיבות של הנחלת חוויה יהודית לצעירים מרחבי העולם. במסגרת הפנייה הם מבקשים לסייע להם להגדיל, לשפץ, להרחיב את המקום כדי להצליח להגיע לאנשים נוספים ולארח את הקבוצות הקיימות בצורה מכובדת.

הדרך להצליח בכך עוברת בקמפיין גיוס המונים מיוחד שהוקם לצורך השליחות החשובה והוא נקרא “לגעת במיליון לבבות” כל דולר או שקל שנתרם יסייע לאסנט לפתוח את הלב לצעירים נוספים שיכולו להתחבר אל עצמם ואל עמם.

“תפתחו את הדלת” היא סיסמת הקמפיין “אנחנו נפתח את הלבבות”

לתמיכה בקמפיין גיוס המונים

https://www.jgive.com/new/he/ils/donation-targets/17764


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *