אירועי “השבת העולמית” 2019

אירועי “השבת העולמית” 2019
הפרשת חלה במיאמי
צילום: יח"צ

פרויקט “השבת העולמית” צפוי להתקיים השנה בהשתתפות של למעלה 1,000,000 חוגגים. אירועי השבת יתקיימו ב-1511 ערים ובלמעלה מ-101 מדינות סביב העולם.
אפגניסטן, האמזונס בפרו, רואנדה, ניו זילנד, שאנגחאי, פראג, מרוקו ופנמה הן רק חלק קטן מרשימת הקהילות שבהן יציינו את השבת העולמית בסדרת אירועים מרגשים.

אני ואתה נשנה את העולם

“פרויקט השבת” (שבת העולמית) הוא מיזם מיסודו של הרב דוקטור וורן גולדשטיין, רבה הראשי של דרום אפריקה, הקורא ליהודים בכל קהילות העולם לשמור שבת יחד. שמו הרשמי של המיזם הוא “פרויקט השבת – שומרים את זה ביחד” (באנגלית: “The Sabbos Project – Keeping It Together”). המיזם מכונה באופן עממי בשם “שבת בינלאומית”. המיזם התחיל כפרויקט מקומי עבור 75 אלף יהודי דרום אפריקה. במסגרתו נקבעה שבת שאותה כל יהודי דרום אפריקה ישמרו יחד. כ־70% מיהודי דרום אפריקה השתתפו בפרויקט. מהר מאד תפס המיזם תאוצה במדינות נוספות וכיום משתתפים בו מיליון יהודים מרחבי העולם מניו-זילנד ועד אפגניסטן.

הפרשת חלה במיאמי | צילום: יח"צ
הפרשת חלה במיאמי | צילום : יח”צ

#אתגר25 ברשתות החברתיות בישראל

בישראל תתקיים השנה השבת בסימן #אתגר25 אשר מזמין אנשים שמעולם לא התנסו בשמירת שבת לאתגר את עצמם במשך 25 שעות. זוהי הזמנה לשים בצד את המסכים והדיגיטל ולהקדיש את הזמן למשפחה ולחברים. כמו גם הזמנה לקחת חלק באחד מ-300 האירועים וארוחות שבת ההמוניות אשר יתקיימו בערים ובישובים השונים בישראל.

גם הסלבס מצטרפים לשבת העולמית – מובילי דעת קהל, אומנים ופוליטיקאים ישראלים העניקו את ברכתם לחוגגי השבת העולמית באמצעות סרטון וידיאו בהם בין היתר: נשיא המדינה מר ריבלין, ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, שר המשפטים, שרת התרבות, שר התיירות, השרה לשוויון חברתי ועוד רבים זאת לצד אמנים ועיתונאים כגון כתב חדשות 12 רוני דניאל, העיתונאית סיון רהב מאיר, השחקן אביב אלוש, הזמר נתן גושן, הדוגמנית יאנה יוסף, השחקנית עינת שרוף ועוד רבים.

מאוסטרליה ועד אפגניסטן

איפה חוגגים יהודים בעולם את השבת העולמית?
בדרום מערב האוקיינוס באי ניוזלנד יש 6,000 יהודים שמהווים 0.1% מהאוכלוסייה השנה הם יחגגו את השבת העולמית יחד. אם תפליגו 2,000 קילומטרים משם תגיעו אל אוסטרליה שבה יש קהילה יהודית גדולה ומשגשגת שתקיים השנה לא פחות מ 100 אירועים שונים, כראוי לעם שאוהב לגלוש גלים, קבלת השבת תערך על שפת הים ובין היתר יתקיים שם “שבת שוק” אירוע של דוכנים שיעוצב בהשראת שוק מחנה יהודה הירושלמי.
השבת העולמית נולדה אמנם בדרום אפריקה, אולם משם התפשטה אל מדינות נוספות באפריקה שבחלקן מפתיע בכלל לגלות, יש קהילות יהודיות שסיפורן מעורר השראה. כך למשל הקהילה היהודית באוגנדה שומרת את השבת במסירות נפש תוך שהיא סובלת ממחסור במזון ומעוני, אגב זו לא השנה הראשונה שהם לוקחים חלק במיזם. לא הרחק משם ברואנדה פנו שני יהודים שחיים במדינה כדי להצטרף בפעם הראשונה בחייהם לסעודה משותפת לכבוד השבת העולמית.
קחו נשימה עמוקה וטוסו הרחק אל המזרח הרחוק, הקהילה היהודית בסינגפור תתאסף יחד לאירוע הפרשת חלה בבית הספר היהודי, גם בשנחאי ובהודו יתקיימו אירועים משותפים לחברי הקהילה. יהודי בשם צוריאל המתגורר בפקיסטן יחגוג את השבת העולמית עם משפחתו, הם לא מכירים בסביבה אף משפחה יהודית נוספת.
ומה קורה בדרום אמריקה? בלב הג’ונגלים של האמזונס נמצא האי איקיטוס, אליו ניתן להגיע רק במטוס או באונייה. תתפלאו גם באיקיטוס יש קהילה יהודית בת מאות שנים, נותרו בה אמנם רק מספר יהודים מצומצם מאד אך גם הם יתכנסו בבית הכנסת המקומי לקבלת שבת משותפת. בבואנוס איירס שבארגנטינה לעומת זאת יתקיים מגה אירוע בהשתתפות 5,000 נשות הקהילה לאפיית חלות.
בארצות הברית יתקיימו ב 27 מדינות אירוע שנקרא חלות ורודות והוא מוקדש גם להעלאת המודעות לסרטן השד. במקסיקו ובפנמה יתקיימו אירועי מדיטציה ואירועים לבני נוער.
וגם כאן קרוב אלינו במזרח התיכון יחגגו את השבת העולמית במדינות אויב בין היתר חייל בצבא האמריקאי שנמצא באפגניסטן, בשנה שעברה עשו זאת חיילים בבסיסיים בעיראק ובכווית. במרוקו תתכנס הקהילה היהודית של מקנס לסעודה משותפת
וכמובן בישראל תיחגג השבת העולמית בכשלוש מאות אירועים, אתם יותר ממוזמנים להצטרף לחגיגה.


אירועי "שבת עולמית" 2018" | צילום : יח"צ
אירועי “שבת עולמית” 2018″ | צילום : יח”צ

בישראל יציינו את השבת מצפון ועד דרום, כאשר יתקיימו פעילויות כמו הפרשה חלה, הופעות ואירועים קהילתיים; בתל אביב תתקיים ארוחת השבת הגדולה בשיתוף מסעדת הסוכה הלבנה, סעודת שישי לחיילים בודדים והפרשת חלה עם הרבנית סיטרוק, בצפת תערך הפרשת חלה, בקרית טבעון תתקיים קבלת שבת קהילתית, בחיפה תערך קבלת שבת קהילתית ובירושלים תתקיים הופעה של האחיות כליפא, אירועי “עונג שבת” והפרשת חלה.

לכל אירועי השבת העולמית הקליקו כאן


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *