כשהדין הוא בעצם החסד : על הצבת גבולות בחינוך הילדים

כשהדין הוא בעצם החסד : על הצבת גבולות בחינוך הילדים

כנס שנערך בבירה כלל פאנל שעסק בהצבת הגבולות לנוער במציאות הקיימת היום

כ-400 איש השתתפו בשבוע שעבר בכנס מיוחד של מוסדות “תורת חיים” בירושלים בנושא חינוך ילדים. שיאו של הכנס היה בפאנל ייחודי בהשתתפות הרב יהושע שפירא ראש ישיבת רמת גן, אחיו הרב יצחק שפירא ראש ישיבת עוד יוסף חי, הרב גדי בן זמרה ראש אולפנת לבונה, והרב שמואל שטרן ראש מוסדות ‘נחלי נצח’ של חסידות ברסלב.

השאלה המרכזית בפאנל עסקה בהצבת הגבולות לנוער במציאות הקיימת היום. הרב יהושע שפירא הדגיש את הצורך בהצבת הגבולות דווקא בדור בו כולם נזהרים וחוששים מהצבת גבול. לדבריו: “נראה לי שאנחנו נתקלים יותר ויותר בתופעה של הורים הגורמים לאבדן דרך בכך שהם מצויים בחרדה, ובטוחים שעדיף לא להתערב לילד כדי לא להיות מפריע ופולש. לא צריך לדבר הרבה על גבולות אבל בתנאי שזה מובן מאליו. התורה נצחית ויש בה יותר מצוות לא תעשה מעשה, וצריך להבין שלא תעשה זה חלק יסודי מהחינוך. הורים שמאוימים מהצבת גבולות ממש מפקירים את הפיתוח של הילד שלהם. נכון שהיום לא קל למצוא את הדרך להציב גבולות, והיסוד הוא בכך שהצבת הגבול צריכה להיות בשקט ונעימות וללא כעס”.

הרב יהושע שפירא | צילום יהודה פרל
הרב יהושע שפירא | צילום יהודה פרל

הרב גדי בן זמרה אמר כי הצבת הגבולות מוערכת בסופו של דבר בידי הנוער, גם אם על פני השטח הדבר לא תמיד נראה לעין.

הרב שמואל שטרן לעומת זאת הדגיש את חשיבות האמון והאווירה הטובה כלפי הנער.
הרב יצחק שפירא נתן דגש על הקושי בהצבת גבול בדורינו דווקא מצד ההורים והמחנכים שלעיתים אינם מרגישים הצדקה פנימית להצבת גבולות עבור אחרים. לדבריו: לעיתים מחנכים והורים לא מרגישים שהם מספיק ישרים עם עצמם ובעלי זכות תביעה כדי להציב גבולות, ולכן כיום הרבה מההצדקה להצבת גבול חינוכי נובעת לא רק מהתוקף שלי ומתחושת ההצדקה הסמכותית לתת גבול לשני, אלא גם מהשפלות שיש בתוכי. איך אני משדר שגבול עוזר? כי גם אני מול עצמי צריך גבולות, ואם לא יהיה לי אותם יהיה לי קשה להתמודד. אני בא ואומר שאני חלש וגבול מאוד עוזר לי. באופן כזה ניתן לראות את הגבול כחסד וזה נותן הרבה הצדקה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *