י-ם: מקדמים השגחה פרטית

י-ם: מקדמים השגחה פרטית
לתת לציבור לשפוט. האירוע בירושלים
צילום: יח"צ

מאות השתתפו באירוע “מונופולים ושברם” שנועד לקדם כשרות מסוג חדש

מאות מתושבי ירושלים והסביבה השתתפו אמש (ג’) בעשרה מפגשים, בהם נערכו הרצאות ודיונים מרתקים בנושא מונופול הכשרות בישראל. האירועים שנערכו תחת הכותרת “מונופולים ושברם”, התקיימו במסעדות ובתי קפה שמסרבים לקבל את ישורתי הרבנות והמועצה הדתית ורוצים להשתמש בשירותי “השגחה פרטית”.

היוזמה לקיים ערב הרצאות בנושא מונופול הכשרות הגיעה בעקבות פסיקת בג”צ לפני כחודש וחצי, אשר העניקה תוקף מחודש לחוק איסור הונאה בכשרות, ולמעשה מכריזה כי לבד מן הרבנות, אסור להציג שום מצג כשרותי בכתב במסעדות ובתי עסק. אי לכך, תעודת הנאמנות שהעניק מיזם ״השגחה פרטית״ נאסרה לחלוקה במסעדות.

לתת לציבור לשפוט. האירוע בירושלים|צילום: יח"צ
לתת לציבור לשפוט. האירוע בירושלים|צילום: יח”צ

מנכ”ל הרבנות הראשית לישראל, משה דגן, שהשתתף באחד המפגשים הודה כי יש כשלים במערך הכשרות וסיפר כי הרבנות פועלת על מנת לשפרם. לדבריו: “השאלה היא אם הטענות הן ביקורת בונה או שרוצות להחליש את הרבנות. כל גוף שעושה – גם טועה. מאחר ואנחנו מודעים לטענות שעולות ויודעים על כשלים בשטח, הקמנו וועדה שמטרתה לבוא ולבחון את הכשלים במערכת הכשרות. יש כוונה לשיח אמיתי וכנה. התחושה שיושבים במגדל השן רבנים מנותקים, היא לא נכונה”.

מנגד, ח”כ רחל עזריה, תושבת ירושלים אשר תומכת בכשרות הפרטית, אמרה: “פתיחת שוק הכשרות לתחרות זה מהלך שמצליח והוא מעניין את הציבור. כיום הדיאלוג על נושאים של דת ומדינה הוא כבר לא דיאלוג בין חילוניים לחרדים. היום נושאי דת ומדינה הפכו לנושאי דיון של כלל החברה הישראלית. נושא הכשרות בתוך הדיון הזה הוא קריטי במיוחד. לצערנו, בשנים האחרונות הנושא הפך מנושא מאחד לנושא מפלג. הרבנות הפסיקה להיות גורם מאחד והפכה להיות גורם מפלג. צריך להפוך את הרבנות לרגולטור, המפקח על הכשרות ולא המעניק את הכשרות. עסקים נכוו מהרבנות. כל המהלך נולד מאנשים שהתעקשו שהמקום יהיה כשר והם מעוניינים בהלכה ובכשרות. זה מעיד על שינוי בחברה שלנו”.

הרב אהרון לייבוביץ, מייסד “השגחה פרטית” אמר: “מערך הכשרות בישראל כפי שהוא מתנהל היום הוא מונופול מושחת של הרבנות. הוצאנו לפועל את הערב המיוחד הזה כדי למחות, אך גם כדי להסביר ולהעשיר את הציבור במידע ביחס למערך הכשרות בישראל ולתת להם לשפוט בעצמם”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *