מעשה בחסיד שפגש קיבוצניק

מעשה בחסיד שפגש קיבוצניק

ירון קנר מוביל דרך חדשה לקידום חברה סובלנית: באמצעות היכרות עמוקה ומשמעותית בין שונים. “כל מה שאנחנו עושים בחיים”, הוא מציע, “בואו נעשה עם אנשים שונים מאיתנו. הגיוון החברתי איננו איום- הוא הזדמנות”

אם תבקרו בימים אלו בכפר דיר אל אסד שבגליל יתכן שתצפו בתמונה לא שגרתית: קבוצת צעירות וצעירים, ובהם דתיים עם כיפה סרוגה גדולה ודתיות עם חצאיות, מסתובבת בטבעיות בסמטאות הכפר. זוהי קבוצת “אחי ישראלי”, אחד ממיזמי מרכז הינם לסובלנות חברתית: קבוצה של צעירות וצעירים מזהויות שונות שחיה בקומונה במשך ארבעה חודשים, ויוצאת יחד למסע להכרת החברה הישראלית. בקבוצה יש דתיים, חילונים מצפון תל אביב, קיבוצניקים, מתנחלים, ערבים מוסלמים ועולים חדשים. פסיפס ישראלי. בכל חודש חיה הקבוצה במגזר אחר – חודש ראשון בקהילה חרדית בעיר העתיקה של צפת, חודש שני בהתנחלות עפרה שבשומרון, חודש שלישי בכפר הערבי – מוסלמי דיר אל אסד ובחודש האחרון בקהילת יוצאי אתיופיה שבשכונת קריית משה ברחובות.

חברי קבוצת אחי ישראל | צילום מתוך עמוד הפייסבוק
חברי קבוצת אחי ישראל | צילום מתוך עמוד הפייסבוק

בכל קהילה מנסים המשתתפים לחיות את חיי היום יום של המארחים, ובכך להכיר בצורה בלתי אמצעית את המגזר שאליו משתייכת הקהילה. “כשהגברים החרדים במשפחות המאמצות הולכים בצפת למקווה לפני שבת, הבנים מתלווים אליהם”, מספר ירון קנר, מנכ”ל מרכז הינם. “עבור רובם זהו הביקור הראשון בחייהם במקווה. באמצע השבוע הם לומדים בישיבה חרדית ונחשפים לערך לימוד התורה, למושג החברותא. גם שם – עבור רובם, המפגש עם דף הגמרא הוא ראשוני. הם מבקרים בבית הכנסת, במסגד, משתתפים בחתונה מסורתית בכל קהילה. פשוט חיים שם, ולחודש אחד הופכים לערבים, לחרדים או למתנחלים ורואים את העולם דרך זווית מבטם”.

לאחרונה סיימו משתתפי מחזור א’ של פרויקט אחי ישראלי את מסעם והוזמנו לבית הנשיא בירושלים לחלוק את רשמיהם. הנשיא שיבח אותם ואמר כי “פרויקט אחי ישראלי הוא הפרויקט הכי ישראלי שיש. זוהי הדרך להכיר את האחר”.

אחי ישראלי בפגישה עם הנשיא ריבלין | מתוך עמוד הפייסבוק
אחי ישראלי בפגישה עם הנשיא ריבלין | מתוך עמוד הפייסבוק

עם סיום מחזור א’ יצא לדרך מחזור ב’, ובמקביל פיתח מרכז הינם מסלולים נוספים הבנויים על פי אותו מודל – קבוצה הטרוגנית הנודדת בין קהילות. קנר: “בעוד כחודשיים אנו פותחים, יחד עם ארגון בינה, את מכינת מסבח”ה (מסע בחברה הישראלית). יהיו בה שני חידושים. ראשית – היא תהיה מכינה מעורבת באמת. לא רק דתיים וחילוניים, אלא גם ערבים, חרדים, מתנחלים ויוצאי אתיופיה. שנית – היא לא תשב במקום אחד. לארבע הקהילות המארחות הוספנו שתיים – קיבוץ בדרום ו”מדינת תל אביב”, והמכינה החצי שנתית תנדוד בין שש הקהילות”.

בנוסף למכינה אישר משרד החינוך למרכז גם מסלול שירות לאומי ייחודי – קבוצה של 14 מתנדבות, שלראשונה תהיה מורכבת מזהויות שונות: דתיות, חילוניות, ערביות ויוצאות אתיופיה. הן תתנדבנה בלוד תוך נסיון לבנות גשרים בין הקהילות השונות בעיר הכל כך מגוונת. מסלולים נוספים: ימי חשיפה לחברות במשק, מסלול יחודי ארוך לסטודנטים המקנה נקודות זכות לתואר, טיולים שנתיים לבתי ספר במודל “אחי ישראלי” ועוד.

ירון קנר יזם אחי ישראלי עם שמואל פופנהיים | מתוך עמוד הפייסבוק
ירון קנר יזם אחי ישראלי עם שמואל פפנהיים | צילום נורית יעקבסון ינון

אנחנו לא ממציאים מסגרות חדשות”, מסכם קנר, “אלא מנסים לגוון את הקיימות. כל חיינו אנחנו פועלים בתוך מסגרות ידועות, יחד עם קבוצת הדומים לנו. מרכז הינם מבקש להציע מודל חדש: כל מה שאתה עושה – מכינה, שירות לאומי, טיול שנתי או יום כיף מהעבודה – נסה לעשות עם אנשים שונים ממך, ובמקומות הרחוקים מעולמך. כך תרוויח היכרות אמיתית ובלתי אמצעית עם החברה הישראלית על גווניה, היכרות שיכולה לשכך פחדים. והרי הפחד, כידוע, הוא הדלק העיקרי של השנאה, הקיטוב וההדרה. המגוון האנושי והתרבותי של החברה הישראלית לא צריך לאיים עלינו – הוא יכול להעשיר את חיינו”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *