גדולה מהחיים

גדולה מהחיים

רחל קשת מוגדרת כשחקנית בלתי שגרתית שלא עושה חשבון לאף אחד. היא קיבלה השבוע את פרס התיאטרון היהודי, אבל ההצגות שלה דווקא בועטות בבטן הרכה של המגזר הדתי.

קשה להתעלם מרחל קשת השחקנית הדתייה שזכתה השבוע בפרס שר החינוך לתרבות יהודית בתחום התיאטרון. היא פורצת דרך במובנים רבים, כאישה במגזר הדתי היא מעיזה לעלות סוגיות רגישות לדיון ציבורי באמצעות התיאטרון.

קשת היא זוכת פרס קיפוד הזהב לתאטרון פרינג’ בשנת 2015, וכן פרס התאטרון היהודי לשנת תשנ”ב כמו כן היא הוגדרה על ידי מגזין ‘נשים’ לאחת מחמישים נשים מעוררות השראה וכן היא מנהלת את בית הספר לתאטרון קשתות. הצגות התיאטרון שלה עוסקות בנושאים רגישים שהשתיקה אינה יפה להן. בין היתר ההצגה ‘מה את אומרת’ העוסקת בפגיעה מינית ‘ותהר ותלד’ על אמהות וההצגה ‘face to face’ על התמכרות לאינטרנט.

השחקנית רחל קשת |  מגזין פנימה. צילום הילה לוצקי שפירא.  איפור אסתר סעדו, סטיילינג ברוריה ברטלר
השחקנית רחל קשת, צילום הילה לוצקי שפירא למגזין פנימה. |
איפור אסתר סעדו, סטיילינג ברוריה ברטלר

ההודעה על הזכייה הגיעה לקשת בהפתעה גמורה “זה רגע מאד מרגש לא רק בשבילי אלא בשביל כל האמנים העוסקים בתרבות יהודית, העובדה שיש כאן הכרה בתרבות שמגיעה מתוך חיפוש רוחני ומעלה על נס גם סוגיות חברתיות יהודיות. הדרך שעברתי כיוצרת עצמאית הייתה ארוכה ורבה לצד השקעה עצומה שהצריכה הרבה אמונה בדרך לכן הזכייה מרגשת כל כך”

קשת החלה להתפרסם בעקבות ההצגות המטלטלות והבלתי שגרתיות שהעלתה. כך למשל ההצגה ‘מה את אומרת’ מספרת את סיפורה של נערה בת 13 הגדלה בישוב דתי עוברת תקיפה מינית קשה לאור היום. ההצגה מעלה שאלות חברתיות רבות הקשורות בנושא שעד אז הודחק במגזר הדתי. על הצגה זו היא קיבלה את פרסם התיאטרון היהודי

צילום מגזין פנימה, הילה לוצקי שפירא
צילום מגזין פנימה, הילה לוצקי שפירא

הצגה נוספת שהעלתה בשם ‘ותהר ותלד’ מוצגת באופן קבוע בתאטרון תמונע מציף את הפער שבין אמהות למימוש עצמי, קשת אם לשישה ילדים מביאה אל הבמה מונולוגים חושפניים מתוך עולמה של אם הנקרעת בין הקריירה לבין גידול הילדים לצד טקסטים מהתנך ושל משוררים. ההצגה זיכתה את קשת בפרס קיפוד הזהב לשנת 2015 לאחר ששופטי התחרות צפו בהצגה ללא ידיעת השחקנית. ההצגה האחרונה שהועלתה נוגעת גם היא בעצבים החשופים של החברה, היא נקראת face to face ועוסקת בהתמכרות לאינטרנט, לדיגיטל ולפייס בוק, לצורך ההצגה שהתה קשת בכפר הגמילה ‘רטורנו’ והביאה משם מונולוגים אמיתיים של מכורים לאינטרנט.

פרס שר החינוך לתרבות יהודית ניתן זו השנה הראשונה, ליוצרים בתחומי התרבות היהודית בתיאטרון, קולנוע, מוזיקה, מחול, ספרות ושירה. הפרס נועד לבטא את הוקרת עם ישראל ליוצרים בתרבות היהודית, שנבחרו על ידי ועדת שיפוט ייעודית.

שר החינוך נפתלי בנט: “הפרס בתחום תרבות יהודית מוענק למי שמראים קודם כל שהיצירה היהודית מתאימה את עצמה לכל דור מחדש, עתיקה ומודרנית, ראשונית אבל מעודכנת. אני מקווה שפרס זה יעודד עוד ועוד יוצרים להביא לידי ביטוי את עצמם לאור מקורות ישראל”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *