הצעה: פנקסי הקהילות ישמשו מקור הלכתי

הצעה: פנקסי הקהילות ישמשו מקור הלכתי
חשיפה ראשונה. משתתפי הכנס
צילום: מכון התורה והארץ

במרכז תורה ומדינה העוסק בכתיבה ומחקר של סוגיות ציבוריות לאור ההלכה מציעים להשתמש בפנקסי קהילות

רבני “מרכז תורה ומדינה” של מכון התורה והארץ נועדו בשבוע האחרון עם הרב נפתלי בר אילן, וזאת במסגרת סדרת פגישות עם רבנים וחוקרים העוסקים בתחומי תורה ומדינה, כחלק מפיתוח תכנית המחקר של המרכז. במפגש השתתפו הרב יגאל קמינצקי ראש מכון ‘התורה והארץ’ העומד גם בראש מרכז תורה ומדינה, הרב אחיה ליפשיץ ראש תכנית המחקר של המרכז, והרב אביגדור לוינגר, רב חוקר במרכז.
במהלך הפגישה נידונו מספר סוגיות ובהן המקורות עליהן יש להישען במחקר תורני בסוגיות הציבור. הרב בר אילן דיבר על דרכי עבודתו בספריו ‘משטר ומדינה בישראל על פי התורה’, ועמד על כך שהמקורות לנושא זה אינם רק כפי שמקובל – ספרות השו”ת ופסקי הלכה, אלא יש להשתמש גם בפנקסי הקהילות של תפוצות הגולה השונות כמקור לדרכי הנהגה בעם ישראל.
כמו כן עמד הרב בר אילן על כך שהחוקר צריך שתהיה לו השכלה אודות הנעשה בתחום במקומות שונים בעולם. התחום מורכב מענייני סדרי שלטון ועניינים ערכיים ומתוך מגוון האפשרויות השונות בכל נושא בעניינים אלו, על החוקר לשרטט את הגבולות המוכרחים על פי ההלכה ולציין גם באלו עניינים אין הלכה מחייבת והנוהג יכול להיות בו גמיש.

חשיפה ראשונה. משתתפי הכנס|צילום: מכון התורה והארץ
חשיפה ראשונה. משתתפי הכנס|צילום: מכון התורה והארץ

מרכז תורה ומדינה שנפתח השנה על ידי מכון התורה והארץ, מונה 14 רבנים חוקרים העוסקים בכתיבה ומחקר של מגוון סוגיות ציבוריות לאור ההלכה.
המרכז הוקם במטרה ללמוד, לחקור ולפתח את המבט התורני-הלכתי על ניהול מדינה וחיים לאומיים בארץ ישראל.
“העיסוק של המכון בחיבור של תורה עם חיים, תורה עם חקלאות, הוביל אותנו להקמת מרכז תורה ומדינה, מתוך הכרה שהחיבור בין תחומים אלו עשוי ליצור את הבסיס להנהגתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית מודרנית המתנהלת על פי ערכי התורה”, מסביר הרב יגאל קמינצקי.
הסוגיות המתבררות בבית המדרש ובמכון המחקר יוגשו לציבור הרחב באמצעים שונים: הוצאת ספרים, כתב העת אמונת עתיך, אתר האינטרנט ‘למעשה’ ועוד, במטרה להעלות את הנושא לשיח הציבורי, ללמד ולהדריך בכל מקום בו מתרחש המפגש בין התורה למדינה בחיים הציבוריים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *