עכו: הלך לעולמו מייסד אור תורה

עכו: הלך לעולמו מייסד אור תורה
חבר אתה חסר. ציון בעדאש
צילום: דרור כץ

ראש העיר ספד למנוח: “עכו איבדה את אחד מסמליה. בעדאש הותיר אחריו מורשת מפוארת

ציון בעדאש, יקיר העיר עכו וממייסדי בית הכנסת התוניסאי “אור תורה”, הלך לעולמו והותיר אחריו רעיה, ילדים ונכדים.
בעדאש נולד לפני 88 שנים בעיר גפסה שבתוניסיה, ומשפחתו ניצלה בנס כאשר הנאצים כבשו את המדינה ב-1942. ב-1955, לאחר שנים של התנדבות במסגרת הסוכנות היהודית, עלה לישראל עם אשתו רבקה, והזוג התיישב בעכו.

חבר אתה חסר. ציון בעדאש|צילום: דרור כץ
חבר אתה חסר. ציון בעדאש|צילום: דרור כץ

למחייתו עבד בעדאש כפקיד דואר, ובמקביל פעל למען הקמת בית הכנסת “אור תורה” העטור אבני פסיפס. בית הכסנת שנוסד בשנת 1965 הפך ליצירת מופת בזכות חזונו של ציון, ומבקרים ותיירים רבים מכל העולם פוקדים את מקום. בית הכנסת מחופה ביצירות אומנות המשקפות את ההסטוריה והמורשת של העם היהודי ושוכנים בו שבעה ארונות קודש מרוקעים מכסף טהור. כמו כן, 140 ויטראז’ים נשקפים מכל עבר, ועיני המבקר בבית הכנסת נמשכות אל הפסיפסים המרהיבים המשובצים בו. בקומה הראשונה של בית הכנסת נמצא בית המדרש, בו מתקיימים לימוד תורה וטקסים מיוחדים כחגיגות בר מצווה וברית מילה. בקומה השנייה ממוקם בית התפילה המפואר, ובו שבעה ארונות קודש המקבילים לשבעת הרקיעים לפי הקבלה. את החלל מקשטת כיפה יפהפייה העשויה ויטראז’ים ופסיפסים. הקומה השלישית היא עזרת נשים. הקומה הרביעית מוקדשת כולה להנצחת השואה ובה ממוקמות 11יצירות פסיפס העוסקות בנושא. אחת מהן היא מפה המתארת את כל הערים בעולם בהן נספו יהודים במהלך השואה.
ראש העיר, שמעון לנקרי, ספד למנוח: “עכו איבדה את אחד מסמליה. בעדאש הותיר אחריו מורשת מפוארת, שבאה לידי ביטוי בהקמת מפעל חיים ערכי אדיר עבור הדורות הבאים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *